Prelekcja

7 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne poświęcone problemowi niedosłuchu, w którym wzięli udział uczniowie z klasy 1FoF. Zajęcia poprowadziła pani Agnieszka Wydra – ambasadorka Stowarzyszenia Razem dla Słuchu. Omówiono zagrożenia i sposoby leczenia niedosłuchu. Przekazano informacje o tym jak działa implant słuchowy, jak go otrzymać oraz zasady refundacji. Uczniowie wysłuchali opowiadań osób, które przeszły operację wszczepienia implantów i związaną z tym rehabilitację. Podczas spotkania zaprezentowano również implanty słuchowe a chętni uczniowie i pracownicy szkoły przebadali się pod kątem prawidłowości słyszenia. Więcej informacji na temat niedosłuchu i sposobów jego leczenia znajduje się na stronie – www.razemdlasluchu.pl

Tomaszowskie Amazonki przeprowadziły dzisiaj warsztaty z profilaktyki i samobadania piersi dla uczniów klas 1LP, 3LP i 1FoF. Po krótkim wykładzie dotyczącym przyczyn występowania raka piersi, objawów i sposobów wykrywania oraz leczenia raka uczniowie przystąpili do ćwiczenia samobadania piersi na fantomach. Samobadanie jest podstawowym elementem profilaktyki raka piersi ponieważ pozwala na wykrycie zmian na wczesnym etapie choroby nowotworowej, kiedy szanse na wyleczenie są największe. Według niektórych specjalistów samokontrola piersi prowadzona systematycznie może przyczynić się w znacznym stopniu do obniżenia umieralności z powodu raka piersi. Prelekcję wzbogacono projekcjami filmów edukacyjnych zachęcających do wykonywania badań profilaktycznych i zadbania o swoje zdrowie. Spotkanie koordynowała pani Joanna Kobyłecka.

Warsztaty z profilaktyki raka piersi_11

W dniu 25.10.2018r. gościliśmy w naszej szkole dietetyk panią Maję Walas z Centrum Dietetycznego Naturhouse w C.H. TOMAX. W związku tym, że dn. 24.10.18r. obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością pani dietetyk przeprowadziła prelekcję "ZDROWIE NA TALERZU" dla klas I G, I FoF oraz I LP. Nasi uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej i dowiedzieli się, że spożywanie zalecanych w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej różnorodnych produktów spożywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz codzienna aktywność fizyczna są kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia. Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczyciela panią Justynę Piątek.

 

Uczniowie z klas 3F i 2FoF wzięli udział w warsztatach profilaktycznych na temat zakażeń HIV i choroby AIDS, które poprowadziła pani Anetta Markiewicz z Fundacji Arka Nadziei w Tomaszowie Maz. Zajęcia miały na celu promowanie wśród młodzieży zachowań i postaw, które zabezpieczą przed zakażeniem wirusem.

Warsztaty poświęcone problematyce zakażeń HIV/AIDS_1

25.05.18r. uczniowie klasy I FoF pod opieką Pani Justyny Piątek odwiedzili komendę Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie wysłuchali pogadanki z zakresu przepisów przeciwpożarowych oraz zapoznali się z organizacją i funkcjonowaniem Komendy Państwowej Straży Pożarnej. Podczas spotkania młodzież pogłębiła wiedzę dotyczącą pracy strażaka oraz tego jak należy się zachować w chwili zagrożenia.

Z wizytą w komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim_21

W dniu 23.05.18r. uczniowie klasy IIF pod opieką Pani Justyny Piątek oraz Pani Eweliny Grałek odwiedzili komendę Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie wysłuchali pogadanki z zakresu przepisów przeciwpożarowych oraz zapoznali się z organizacją i funkcjonowaniem Komendy Państwowej Straży Pożarnej. Młodzież spędziła popołudnie bardzo miło i atrakcyjnie pogłębiając swoją wiedzę dotyczącą pracy strażaka. Dziewczęta były bardzo zadowolone i zapowiedziały, że bardzo chętnie powtórzą taką wycieczkę w przyszłym roku szkolnym.

Popołudnie w Państwowej Straży Pożarnej_17

Uczniowie klas drugich wzięli udział w debacie i warsztatach szkoleniowych „Bo życie masz tylko jedno” zorganizowanych przez Komendę Powiatową Policji w Tomaszowie Maz. Młodzież wysłuchała tematycznych pogadanek „Nie kieruj z głową w chmurach”, „Jak stracić prawo jazdy w 10 minut...”. Chętni skorzystali z symulatora zdarzeń drogowych, symulatora dachowania oraz alkogogli.

„Bo życie masz tylko jedno”_7
Lepiej zapobiegać niż leczyć – edycja 2_59

24 kwietnia odbyła się kolejna edycja akcji profilaktycznej „Lepiej zapobiegać niż leczyć” skierowana do uczniów i pracowników Wyspiańskiego, realizowana we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków Koło nr 1 oraz Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Tomaszowie Maz. W ramach programu wczesnego wykrywania cukrzycy zainteresowani skorzystali z bezpłatnych pomiarów ciśnienia krwi i zawartości glukozy we krwi, które połączono z konsultacjami uzyskanych wyników oraz poradami odnośnie właściwej diety. Na zdrowy styl życia składa się również życie wolne od używek, dlatego akcję wzbogacono o projekcje filmów edukacyjnych poruszających problem palenia papierosów. Uczniowie obejrzeli wystawę plakatów „Cała prawda o papierosie” oraz skorzystali z pomiarów zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu prowadzonych za pomocą smokerlyzera. Podczas zajęć młodzież wypróbowała również jak działają alkogogle. Uczniowie starali się przejść po linii z symulatorem upojenia alkoholowego na oczach. Koordynatorem akcji była pani Joanna Kobyłecka.

Bezpieczeństwo osobiste - prelekcja_4
 

21 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „15 minutowej lekcji o bezpieczeństwie”, którą poprowadziła st. sierż. Marta Mysur – Koordynator ds. Profilaktyki Społecznej w KPP w Tomaszowie Maz. Spotkanie dotyczyło zasad ogólnie pojętego bezpieczeństwa osobistego m.in. używek, dopalaczy, zagrożeń wynikających z prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków niedozwolonych, pirotechniki oraz przygodnego obcowania płciowego.

14 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie dla uczniów klas pierwszych w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej z wykwalifikowanym ratownikiem medycznym, które zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa.

Oto fotorelacja z tego spotkania.   

Pierwsza pomoc w Wyspiańskim