Uwaga!

13 czerwca 2018r. (środa) odbędzie się w naszej szkole ostatnia w tym roku szkolnym Akcja Ambulans. Chętnych do oddania krwi zapraszamy od godziny 9.00 :)

Zbiórka krwi - zapraszamy!_1

Podsumowanie akcji Ambulans 4 - 2017/18_5

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyła się kolejna akcja poboru krwi. Wielu uczniów zadeklarowało chęć przyłączenia się do zbiórki. Ostatecznie, po ostrej selekcji lekarskiej, krew oddały 23 osoby.

Zapraszamy wszystkich pełnoletnich przedstawicieli naszej szkoły oraz osoby z zewnątrz do wsparcia kolejnej edycji Akcji Ambulans, która odbędzie się w naszej szkole 22 marca 2018 r. od godziny 9.00.

Uwaga! Akcja Ambulans – zapraszamy :)_1

W dniu dzisiejszym odbyła się kolejna edycja akcji Ambulans, która jest skierowana do osób chcących ratować życie innych poprzez dzielenie się swoją krwią. Tym razem krew oddało 15 osób.

Podsumowanie akcji Ambulans 3 - 2017/18_16

16 listopada odbyła się kolejna w tym roku szkolnym akcja oddawania krwi. Jak zawsze chętnych do wsparcia nie brakowało. Oprawa fotograficzna: Magdalena Kalinowska, Anna Bystrońska - klasa 3Fo.

Podsumowanie akcji Ambulans 1 - 2017/18

21 września 2017r. odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym akcja Ambulans. Chęć włączenia się w szlachetną akcję honorowego dawstwa krwi zadeklarowało wielu uczniów, ale ostatecznie krew oddały 23 osoby z idealnym stanem zdrowia. Łącznie zebraliśmy ponad 10 litrów krwi.

Akcję zorganizowała pani Anita Galiniewicz - Prezes Klubu HDK przy ZSP nr 6.

Uwaga - akcja Ambulans 1 - 2017/18

UWAGA!

21 września, od godziny 9.00 w szkole odbędzie się pierwsza w tym roku szkolnym akcja „Ambulans”

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!

ODDAJ KREW OCAL ŻYCIE…

KTO MOŻE ODDAĆ KREW

• osoba pełnoletnia (do 65 roku życia)
  • osoba ważąca powyżej 50kg
  • osoba zdrowa

DYSKWALIFIKACJE STAŁE

• Choroby układu krążenia
  • Choroby układu pokarmowego
  • Choroby skóry
  • Choroby układu nerwowego
  • Choroby układu oddechowego
  • Choroby układu moczowego
  • Choroby zakaźne
  • Choroby metaboliczne i układu endokrynologicznego (cukrzyca, tarczyca)
  • Choroby krwi i układu krwiotwórczego
  • Nowotwory złośliwe
  • Nosiciele wirusa HIV
  • Alkoholicy

DYSKWALIFIKACJE CZASOWE NA 2 TYGODNIE

• Po kuracji antybiotykowej
  • Grypa oraz infekcje grypopochodne

DYSKWALIFIKACJE CZASOWE 6 MIESIĘCY

• Tatuaż
  • Kolczykowanie
  • Zabiegi operacyjne
  • Akupunktura
  • Ciąża i okres karmienia piersią

DYSKWALIFIKACJE INNE

• Aspiryna 7 dni
  • Usunięcie zęba i leczenie kanałowe 1 tydzień
  • Opryszczka
  • Okres menstruacji i 3 dni po jej zakończeniu

PRZYWILEJE HONOROWEGO KRWIODAWCY

• Kontrola swojego stanu zdrowia (morfologia krwi)
  • Oznaczenie grupy krwi
  • Badanie na bakterię kiły oraz na wirusy: HIV, żółtaczka typu B i C
  • Legitymacja HDK (Honorowego Dawcy Krwi) – do niej zbiera się wpisy dotyczące ilości oddanej krwi
  • Karta identyfikacyjna grupy krwi - Każdy Honorowy Dawca Krwi lub jej składników (np: osocza, płytek) może uzyskać plastikową kartę z grupą krwi, ważną jako dokument potwierdzający posiadaną grupę krwi w przypadku konieczności wykonania transfuzji krwi
  • 8 tabliczek czekolady, napój energetyczny oraz batonik – to najbardziej znany “bonus” za oddanie krwi. Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje ekwiwalent kaloryczny o wartości 4,5tyś. kcal
  • Wolny dzień w pracy, uczelni, szkole – na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność. Honorowemu Dawcy Krwi, zgodnie z art. 9 ustawy o Publicznej służbie krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu oddania krwi i na czas okresowego badania lekarskiego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia
  • Ulga podatkowa – możliwość odliczenia darowizny w formie ekwiwalentu pieniężnego za oddaną krew od podstawy do opodatkowania.
  • Rabaty w sklepach internetowych i punktach usługowych – aktywni dawcy krwi mogą liczyć na różne rabaty np. na basenie czy siłowni. Pasjonaci turystyki górskiej mogą skorzystać z rabatów udzielanych przez partnerów akcji “Dawcom w Darze
  • Obsługa poza kolejnością w przychodniach i aptekach
  • Status Zasłużonego HDK uzyskuje się, jeśli jako mężczyzna odda się co najmniej 6 litrów krwi, a jako kobieta – co najmniej 5 litrów
  • Bezpłatna komunikacja miejska - W wielu miastach Zasłużeni Krwiodawcy mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej
  • Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi przysługuje także zniżka na leki znajdujące się na liście leków refundowanych

JAK PRZYGOTOWAC SIĘ DO ODDANIA KRWI?

• Być wyspanym i wypoczętym
  • Zjeść lekkostrawne śniadanie!
  • Pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu!
  • ograniczyć palenie papierosów
  • nie pić alkoholu

Przed Świętami Wielkanocnymi 10 uczniów znajdujących się aktualnie w trudnej sytuacji bytowej otrzymało paczki ufundowane przez szkolne koło PCK.

Wielkanoc z PCK_1
Ambulans IV_8

6 kwietnia 2017 r. 18 krwiodawców oddało 8,1 litra krwi.

23 lutego 2017 r. odbyła się akcja pod hasłem „Tłusty Czwartek z PCK”.

Do nabycia było wiele smakołyków przygotowanych przez uczniów i nauczycieli. Dochód z akcji przeznaczony zostanie na pomoc dla naszych uczniów, którzy aktualnie znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Akcja zorganizowana została przez Szkolne Koło PCK we współpracy z pedagogiem.

„Tłusty Czwartek z PCK”_4