21 LUTEGO MIĘDZYNARODOWY  DZIEŃ   JĘZYKA  OJCZYSTEGO_1
 

     21 lutego 2018 odbyła się akcja z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowana i przeprowadzona przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. Stanisława Wyspiańskiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz Galerię Tomaszów. Każdy mógł sprawdzić swoją znajomość języka ojczystego, a najlepsi użytkownicy języka polskiego otrzymali słodkie upominki. Akcja polegała na udzieleniu odpowiedzi na pięć pytań z zakresu poprawnej polszczyzny. Nasze przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem dorosłych, młodzieży oraz dzieci. Niektórzy uczestnicy byli zaskoczeni swoją bardzo dobrą znajomością języka ojczystego. Akcję przygotowały nauczycielki języka polskiego: pani Agnieszka Suska oraz pani Katarzyna Jaworska.
     Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
     Obchodzone co roku 21 lutego święto ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Według UNESCO niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Obchody tego święta mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.
     W Polsce Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest obchodzony od 2005 roku. W 2012 r. w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty - dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Miała ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.
     21 lutego 2013 ruszyła kolejna kampania społeczna: Język polski jest ą-ę. Jej celem była obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter. Akcję wspierał m.in. prof. Jerzy Bralczyk, a patronowała jej Rada Języka Polskiego. Kampanie miały przyczynić się do podnoszenia świadomości językowej, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika i że to każdy z nas jest za nią odpowiedzialny. Język jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego wszyscy powinniśmy o niego dbać.
     Według polonistów duża część Polaków nie dba o poprawność języka polskiego. Wielu wypowiada zdania składające się w znacznej części z wulgaryzmów. Wymowa jest niedbała, niewyraźna. Końcówki wyrazów są niewyraźnie wypowiadane lub w ogóle pomijane. Zauważalna jest też hiperpoprawność - podkreślamy "ę" i "ą" z nadmiernym natężeniem. Wielu Polaków nie odmienia nazwisk, błędy pojawiają się także w odmianie miesięcy, np. mówimy 21 luty, zamiast poprawnej formy 21 lutego.
     Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w na celu przyczynić się do ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.