joomplu:20583
{joomplucat:1369 limit=12|columns=3|ordering=random}

W środę 6 czerwca 2018r. na terenie Tomaszowa odbyła się I Historyczna Gra Miejska organizowana przez ZSP nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim. Gra miała na celu zapoznanie młodzieży gimnazjalnej z historyczną częścią naszego miasta oraz ukazanie idealnego sposobu na czynny wypoczynek bez użycia smartfonów. Stanowiła również okazję do uczczenia 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W grze wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych z terenu Powiatu Tomaszowskiego. Uczestnicy zostali przeniesieni w czasie do roku 1939r. kiedy to wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. Wybuch II wojny światowej postawił przed Polakami nowe zadania, z którymi zmierzyli się również uczestnicy gry. Już w czasie kampanii wrześniowej młodzi ludzie podjęli służbę w obronie kraju. Pokolenie wychowane w II RP, zmuszone do zdania egzaminu z patriotyzmu, uczyniło to celująco. W zupełnie nowych wojennych realiach zmieniły się zadania, jakie stały przed nimi, potrzebne były nowe formy działalności. Harcerstwo Polskie zrzeszające młodych ludzi przeszło do konspiracji pod nazwą "Szare Szeregi". Członków Szarych Szeregów obowiązywały zasady zawarte w przedwojennym Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Nasi uczestnicy stali się, w to środowe przedpołudnie, członkami tego konspiracyjnego ugrupowania. Mieli za zadanie uwolnić „RUDEGO”- Janka Bednara. Aby tego dokonać musieli wykonać zadania oraz przejść testy z patriotyzmu w kilku punktach terenowych takich jak: Muzeum, Młodzieżowa Biblioteka Miejska, Siłownia przy ul. Baśniowej, Skansen Rzeki Pilicy oraz Niebieskie źródła. W grze wzięło udział 5 drużyn. Wszystkie z wielkim zaangażowaniem realizowały wszystkie postawione przed nimi zadania.

Uroczyste podsumowanie zostało zorganizowane w siedzibie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 w Tomaszowie Maz., poprowadził je koordynator gry -Sebastian Fajfer. Klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:

1 miejsce Szkoła Podstawowa nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim.

2 miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim.

3 miejsce Szkoła Podstawowa w Osiedlu Niewiadów.

Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują uczestnikom i opiekunom, którzy odpowiedzieli na zaproszenie. Dziękują również wszystkim partnerom, którzy pomogli w realizacji przedsięwzięcia. Dziękują dyrekcji oraz pracownikom: Muzeum w Tomaszowie Maz., Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Maz. oraz Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Maz. „I Historyczna Gra Miejska” była wspaniałym czasem integracji i żywą lekcją patriotyzmu, która zapewne zaowocuje w dalszym życiu młodych uczestników.