Kultura

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 

Uczniowie naszej szkoły w ramach lekcji historii poznali Polaków, którzy pochylili się nad losem ludności żydowskiej. Ludzi, którzy zaryzykowali swoje życie by pokierować się współczuciem, moralnym obowiązkiem lub odruchem zwykłej ludzkiej solidarności. 

Wykład w PCAS – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych młodzież z klas 2LSPa i 2LSPb wysłuchała wykładu p. Michała Kępy, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, pt. „Danuta Siedzikówna „Inka”” wzbogaconego o projekcję filmu dokumentalnego „Inka. Są pewne sprawy ważniejsze niż śmierć” w reż. Jacka Frankowskiego.

„Lalka” w Teatrze Muzycznym w Łodzi

W dniu 29 lutego 2024 r. uczniowie klas 5 LSP, 4 FoF i 3 LSP  obejrzeli sztukę pt.: „Lalka”.

Dzięki adaptacji scenicznej młodzież miała okazję przypomnieć sobie historię miłości warszawskiego kupca Stanisława Wokulskiego do pięknej arystokratki Izabeli Łęckiej. Ponadto ponownie mogła prześledzić panoramę nadwiślańskiego społeczeństwa schyłku XIX wieku.

Spektakl zyskał uznanie wśród młodych odbiorców.

Złap mnie, jeśli potrafisz

Młodzież z klas 1Fo, 4LSP i 5FoN obejrzała musical „Złap mnie, jeśli potrafisz” w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Arena Młodych – 2024

Uczniowie „Wyspiańskiego” wzięli udział w kolejnej edycji Areny Młodych. To już tradycyjne spotkanie ewangelizacyjne, które jest okazją dla młodych ludzi, by odnowili swą relację z Bogiem.

W tym roku tematem przewodnim była sadzawka Betesda, która w starożytnej Jerozolimie była miejscem cudownych uzdrowień.

Młodzi ludzie słuchali Ewangelię, homilii kardynała Grzegorza Rysia i mieli okazję skorzystać z sakramentu pokuty i modlitwy wstawienników. Szczytowym momentem spotkania była niecodzienna adoracja Chrystusa eucharystycznego i odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego. To piękne przeżycie i piękny czas duchowej odnowy.

Wyjazd uczniów zorganizowała pani Anna Czyż, a opiekunami byli pani Joanna Kobyłecka i pan Adam Tataradziński.

Lekcja lokalnej historii. Spektakl „U Hrabiego” 

Uczniowie „Wyspiańskiego” wzięli udział w kolejnej edycji Areny Młodych. To już tradycyjne spotkanie ewangelizacyjne, które jest okazją dla młodych ludzi, by odnowili swą relację z Bogiem.

W tym roku tematem przewodnim była sadzawka Betesda, która w starożytnej Jerozolimie była miejscem cudownych uzdrowień.

Młodzi ludzie słuchali Ewangelię, homilii kardynała Grzegorza Rysia i mieli okazję skorzystać z sakramentu pokuty i modlitwy wstawienników. Szczytowym momentem spotkania była niecodzienna adoracja Chrystusa eucharystycznego i odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego. To piękne przeżycie i piękny czas duchowej odnowy.

Wyjazd uczniów zorganizowała pani Anna Czyż, a opiekunami byli pani Joanna Kobyłecka i pan Adam Tataradziński.

Koncert zespołu Sound’n’Grace

W dniu 14.12.2023 uczniowie z kierunku technik fotografii i multimediów zostali zaproszeni do Teatru Wielkiego w Łodzi na galę pokonkursową pt. „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”, którą uświetnił koncert zespołu Sound’n’Grace. Świąteczne rytmy oraz największe przeboje tego zespołu wywołały w naszych uczniach sporo emocji, przy czym każdy świetnie się bawił 🙂 Opiekunami byli nauczyciele przedmiotów zawodowych fotograficznych pani Joanna Goździk i pan Dariusz Kubryn.

Piękna lekcja historii

„I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)”, to tytuł wystawy, którą od dziś można oglądać na terenie Akademii Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim. W czasie spotkania można było wysłuchać opowieści bohaterów tamtych czasów m.in. Pana Andrzeja Adamczyka oraz Pana Witolda Stanisława Amiłowskiego. W prelekcji udział brał nauczyciel historii Martyna Rękorajska wraz z reprezentacją uczniów Liceum Plastycznego. https://lodz.tvp.pl/74141678/historyczna-wystawa-w-piotrkowie-trybunalskim

„Pozory” w Teatrze Powszechnym w Łodzi

24.10 uczniowie ZSP nr 6 im. Stanisława Wyspiańskiego w Tomaszowie Mazowieckim udali się na wycieczkę do Teatru Powszechnego w Łodzi. Wspólnie obejrzeliśmy spektakl pt. „Pozory”. Opiekunami byli: p. W. Wojciechowski, p. T. Jaworowska oraz p. A. Tataradziński.

Wyjście do kina na film „Chłopi”

Uczniowie LSP obejrzeli najnowszą adaptację dzieła W. S. Reymonta w reżyserii D.Kobieli i H. Welchmana. Niewątpliwie na młodych widzach największe wrażenie wywarła warstwa wizualna inspirowana malarstwem Młodej Polski. Także muzyka budująca wyjątkowy klimat filmu oddziaływała z niezwykłą siłą. Uwagę zwróciła również obsada i gra aktorska. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że film „Chłopi” to uczta dla oka i pożywka dla umysłu.

Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy: K. Jaworska, B. Miszczuk, E. Sidwa, D. Bąk, M. Przybyłkowicz.

Wycieczka do Krakowa

Uczniowie z klas 1LSPa, 1LSPb, 1G, 2LSPa, 2LSPb, 3LSP, 4LSP i 5LSP zwiedzili wystawy w Muzeum im. Stanisława Wyspiańskiego i Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wernisaż wystawy uczniów i absolwentów LSP

29 września odbył się wernisaż wystawy prac laureatów II makroregionalnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby – Katowice 2023 oraz wystawy Prac Dyplomowych – kwiecień 2023.

Fotorelacja: Anita Sącińska, Aleksandra Wolak, Oliwia Gradek.

12. edycja Narodowego Czytania – „Nad Niemnem”

W dniu 8 września br. młodzież ZSP nr 6 im. S. Wyspiańskiego uczestniczyła w promowanym przez Prezydenta RP Narodowym Czytaniu. Na początku uczestnicy spotkania wysłuchali listu Andrzeja Dudy i obejrzeli fragmenty ekranizacji powieści „Nad Niemnem”. Następnie uczniowie klasy 2 F przeczytali wybrane teksty z utworu Elizy Orzeszkowej.

W Narodowym Czytaniu przygotowanym pod kierunkiem nauczycielki Katarzyny Jaworskiej udział wzięli: Nikola Górska, Klaudia Gawryszewska, Klaudia Sępińska, Wiktoria Pytko, Wiktoria Trębacz, Apolonia Kusideł, Amelia Stachecka, Marlena Olczak, Ksawery Klemba – Szewczyk.

Seminarium naukowe

20 czerwca br. skorzystaliśmy z zaproszenia Rektora Akademii Piotrkowskiej dr hab. Dariusza Roguta na seminarium naukowe pt. Bohater naszych czasów – Jan Olszewski. Uczniowie pod opieką nauczyciela historii Pani Martyny Rękorajskiej wysłuchali ciekawych wystąpień prelegentów: Pana Marszałka Seniora Antoniego Macierewicza, Pana prof. Piotra Grochmalskiego oraz Pana dr Piotra Naimskiego. 

Widowisko w PCAS

13 czerwca uczniowie klasy 1G, 1F i 1LPb pod opieką nauczycieli: p. Kamili Mosiężnik, p. Anny Porczyk oraz p. Marcina Przybyłkowicza udali się do Powiatowego Centrum Animacji Społecznej na widowisko słowno-muzyczne zatytułowane „… zapomnij, że jesteś, gdy mówisz, że kochasz”. W przedstawieniu wystąpił uczeń naszej szkoły Jakub Stańczyk. Widowisko to zorganizowano w ramach obchodów Dni Antoniańskich.

Niezłomne serce w PCAS

Uczniowie z klas 1Fo, 1G, 2F wzięli udział w projekcji dokumentu fabularyzowanego pt. „Wacław Szewczyk – niezłomne serce”, która odbyła się 7 marca w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Maz.

Comedy Queen

13 lutego uczniowie klas: 1LSPA, 1F, 1Fo i 2F wybrali się do kina Helios na film pt. „Comedy Queen”. Był to szczególny seans, który miał na celu przybliżenie i omówienie problemu depresji wśród młodzieży i nie tylko. Ponadto, uczniowie uczestniczyli w prelekcji na ten temat. Dowiedzieli się jakie są przyczyny, objawy depresji oraz co najważniejsze gdzie szukać pomocy i jak wygrać z tą podstępną chorobą. Na koniec uczniowie otrzymali gadżety związane z filmem. 

W prelekcji oraz seansie filmowym uczestniczyły: Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu – Pani Beata Stańczyk, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 6 – Pani Anita Kurpińska oraz wychowawcy klas.

Musical pt. „Les Miserables” w Teatrze Muzycznym w Łodzi

W czwartek, 9 lutego uczniowie klas 2 LSP, 3 LSP, 4 LSP wraz z nauczycielami: A. Suską, E. Sidwą I B. Miszczuk byli w Teatrze Muzycznym w Łodzi na światowej sławy musicalu pt. „Les Miserables”, który jest adaptacją „Nędzników” Wiktora Hugo. Na tle burzliwego okresu francuskiej historii, powstania 1832 roku, rozgrywają się dramatyczne losy bohaterów. Musical bardzo się podobał i dostarczył wiele wzruszeń.  

„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”

Uczniowie klasy 2Fo wzięli udział w przedstawieniu baletowym pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, które odbyło się w Teatrze Wielkim w Łodzi. 

Koncert „Warszawa – Miasto Nieugięte”

Uczniowie naszej szkoły wysłuchali koncertu „Warszawa – Miasto Nieugięte”, który odbył się w sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy w Bełchatowie. Muzyczną opowieść o walczącej Warszawie snuli m.in. Renata Przemyk, Natalia Niemen, Darek Malejonek, Marika, Ania Szafraniec, Damian Ukeje, Tomasz Mackiewicz. Koncert i poprzedzające go lekcje historii zorganizowano w ramach projektu, którego celem było upamiętnienie i przypomnienie historii Warszawy w okresie II wojny światowej. Opiekunem młodzieży był pan Adam Tataradziński. Fotorelacja: Paweł Adamiec.

Wycieczka do Teatru Muzycznego w Łodzi

W dniu 4 listopada 2022 r. uczniowie klasy 1 LSPa i 4 LSP  obejrzeli sztukę pt.: „Pretty Woman” w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Zmierzenie się z filmowym pierwowzorem – dla wielu z nas – mogłoby wydawać się nudne. Nic bardziej mylnego. W tym dniu byliśmy świadkami i odbiorcami niezwykłego musicalowego widowiska, które oglądało się z ogromnym zainteresowaniem. Zachwyciły nas nie tylko na wysokim poziomie gra aktorska, ale także kostiumy – oddające charakter postaci – i scenografia – dopracowana w najdrobniejszym szczególe. Dopełnieniem spektaklu była oczywiście muzyka, której słuchało się z przyjemnością, a wykonywane utwory wybrzmiewały i trafiały do słuchacza z niezwykłą siłą. Ciekawym zabiegiem był fakt, że musical obsadzony został w realiach studia filmowego. Byliśmy więc świadkami nagrywania kultowego filmu – były więc cięcia, komentarze, wpadki, były kulisy, duble i oczywiście pełna ekipa filmowa. „Pretty Woman” to bardzo lekka musicalowa propozycja, którą warto obejrzeć i która przypomina, co jest w teatrze muzycznym najpiękniejsze. Opiekę nad uczniami sprawowali: Bożena Adamiec, Katarzyna Jaworska, Dominika Bąk, Justyna Jura.

Podsumowanie projektu „FotoGraffia”

Dnia 26.10.2022r odbyło się podsumowanie projektu Miejskiego Centrum Kultury „FotoGraffia”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tego projektu młodzież naszej szkoły, w składzie: Monika Abramczyk, Martyna Ambrozik, Kacper Groń, Martyna Kołada, Julia Żółtowska, Filip Karasiński i Paweł Adamiec, brała udział w warsztatach fotografii analogowej. Efekty pracy uczniów można było podziwiać w holu Miejskiego Centrum Kultury Tkacz. Opiekunem uczniów podczas warsztatów była pani Małgorzata Wojtkiewicz. Gratulujemy udanych zdjęć!

W gabinecie luster

Narodowe Czytanie – 2022

W piątek 2 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania. W tym roku społeczność szkolna wysłuchała fragmentów utworu Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”.  Organizatorkami 11. edycji akcji były panie Katarzyna Jaworska i Agnieszka Suska. Zdjęcia: Zuzanna Urbaszek, klasa 3FoF – technik fotografii i multimediów.

Narodowe Czytanie – 2021

Młodzież Wyspiańskiego po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, nad którą patronat honorowy sprawuje Para Prezydencka. W piątek 3.09.2021 uczniowie naszej szkoły czytali fragmenty Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda tak napisał na temat utworu wybranego na jubileuszową, dziesiątą odsłonę Narodowego Czytania: ”To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.” Uczniowie nie tylko wysłuchali wybranych fragmentów dramatu G. Zapolskiej, ale poznali również biografię autorki oraz zostali wprowadzeni w treść i problematykę utworu. Uroczystość przygotowały panie Agnieszka Suska, Anna Porczyk i Monika Kut. Oprawę dźwiękową zapewnili panowie Adam Tataradziński oraz Wojciech Wojciechowski.

„Dwie natury” – wystawa fotografii Weroniki Hamery

Municipal Art Gallery of Larissa

Uczniowie zakwalifikowani do projektu „Mobliność uczniów ZSP nr 6 drogą do kariery zawodowej” wzięli udział w wycieczce do Municipal Art Gallery of Larissa by poznać dzieła greckiego artysty Yannis’a Gaitisa. Największe wrażenie wywoła wystawa zatytułowana „The crowd and the loneliness”.

Wernisaż wystawy „Metafizyka Urbanistyka”

W szkolnej Galerii Wyspa odbył się wernisaż wystawy „Metafizyka Urbanistyka” Katarzyny Dyjewskiej, absolwentki Malarstwa warszawskiej ASP oraz Architektury Politechniki Warszawskiej. Kuratorem wystawy jest dr Piotr Wachowski.

Wernisaż wystawy „Dawniej, a dziś. Nowe-nietypowe” Macieja Kaczorowskiego

Dn. 17.01.2020r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim odbył się wernisaż wystawy malarstwa absolwenta Liceum Plastycznego – Macieja Kaczorowskiego pt. „Dawniej, a dziś. Nowe-nietypowe”. Zaprezentowane prace ukazują nowe spojrzenie na doskonale wszystkim znane dzieła sztuki takich artystów jak Vincent van Gogh, Gustav Klimt czy Andy Warhol. Maciej przetworzył obrazy stosując syntezę formy, zagrał konturem, który od razu pozwala rozpoznać oryginał. Wszystko to uzupełnione płaskimi, geometrycznymi plamami barw oraz elementami złoceń i srebrzeń. Gratulujemy wystawy, kolejnej już w dorobku artystycznym Macieja oraz zapraszamy do oglądania w terminie do 16.02.2020 r. w piotrkowskim MOKu przy Al. 3 Maja 12. Fotorelację z wernisażu wykonała p. J. Mulawa.

Wernisaż wystawy SYNERGIA

13 grudnia w szkolnej Galerii Wyspa odbył się wernisaż wystawy SYNERGIA dr hab. Łukasza Majcherowicza z Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wernisaż wystawy Dystans

W dniu 15.11.2019 r. w szkolnej Galerii Wyspa odbył się wernisaż wystawy „Dystans”, której autorem jest pan Przemysław Klimek. W spotkaniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Liceum Plastycznego. 

Wystawa Kai Kozon

4.10.2019 r . w szkolnej galerii „Wyspa” odbył się wernisaż wystawy prac pani Kai Kozon – studentki malarstwa na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kuratorem wystawy jest dr Piotr Wachowski.

Wernisaż wystawy „Dziedzictwo Chrześcijańskiej Europy – architektura” pana Tomasza Trzaskacza

W dniu 15 września 2019 r. w Galerii „U Panien” Centrum Idei Ku Demokracji w Piotrkowie Trybunalskim odbył się wernisaż prac pana Tomasza Trzaskacza – piotrkowskiego artysty, nauczyciela plastyki, dyrektora piotrkowskiej delegatury Łódzkiego Kuratorium Oświaty. Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt prac rysunkowych przedstawiających zabytki architektury sakralnej – polskiej oraz europejskiej. Prace wykonane czarnym cienkopisem na podstawie zdjęć zabytków wyróżniały się bardzo szczegółowym opracowaniem detali architektonicznych oraz realistycznym oddaniem cech charakterystycznych dla danego budynku. Uczniowie Liceum Plastycznego im. Stanisława Wyspiańskiego, którzy przybyli na wernisaż, z radością rozpoznawali wśród rysunków obiekty architektury, które znają już z lekcji historii sztuki, m.in. katedrę Notre-Dame w Paryżu, katedrę w Spirze, kaplicę pałacową w Akwizgranie czy zamek krzyżacki w Malborku. Grono pedagogiczne naszej szkoły na wernisażu reprezentowały p. Wicedyrektor Kamila Mosiężnik, p. Joanna Mulawa, p. Martyna Rękorajska oraz p. Irena Laszczyk, które serdecznie pogratulowały artyście tak udanej wystawy.