Ekologia

Obchody Światowego Dnia Wody

Z okazji szkolnych obchodów Światowego Dnia Wody przypadającego 22 marca odbył się Konkurs Wiedzy o Wodzie, w którym wzięli udział uczniowie klas drugich.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Joanna Szczecińska kl. 2LSPb

II miejsce – Norbert Biniek kl. 2G

III miejsce – Agnieszka Stasiołek kl. 2F

Ponadto przygotowano tablice zawierające informacje dotyczące wody z dziedziny biologii, chemii jak również sposobów oszczędzania i ochrony wód, z którymi uczniowie mogli zapoznawać się podczas przerw międzylekcyjnych.

Uczniowie rozdawali także ulotki na temat sposobów oszczędzania wody.

Celem akcji było rozwijanie zainteresowań związanych z ekologią – okazja do podnoszenia świadomości społecznej na temat wyzwań, jakie stoją przed światem w zakresie dostępności do wody. Głównym celem obchodów jest wspieranie osiągnięcia 6 Celu Zrównoważonego Rozwoju, czyli zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi.

Sprzątanie w Porcie Borki – edycja 3

W dniu 20.09.2023 uczniowie z kierunku technik fotografii i multimediów wzięli udział w III edycji sprzątania w Porcie Borki nad Zalewem Sulejowskim. Czyszczony teren został tradycyjnie powiększony o pobliską plażę oraz las. Niestety jak co roku największe ilości śmieci zostały znalezione w miejscach uczęszczanych przez wędkarzy i plażowiczów, którzy nie zmiennie pozostawiają po sobie puste butelki i puszki po alkoholu, jednorazowe grille, części garderoby, środki higieniczne itp.

W ramach podziękowania za świetnie wykonaną pracę, Tomasz Jarzyński Bosman Portu Borki zorganizował dla młodzieży ognisko wraz z poczęstunkiem w formie kiełbasek. Młodzież wysłuchała również interesującego i pouczającego wykładu dotyczącego zasad bezpieczeństwa na wodzie.

Piękna i słoneczna pogoda umożliwiła naszym uczniom wykonanie zaplanowanej sesji plenerowej, której efekty pokażemy wkrótce 🙂

Organizatorami tej akcji oraz opiekunami byli Pani Joanna Goździk i Pan Dariusz Kubryn – nauczyciele przedmiotów zawodowych fotograficznych.

W akcji wzięła udział klasa 3 Fo.

Sprzątanie Świata po raz 30-ty

30. akcja Sprzątanie Świata Łączy Ludzi. Uśmiech, muzyka, tańce, drobne upadki a przede wszystkim porządnie wykonana robota – taki aktywny dzień mieli dziś uczniowie klasy 1 fo z kierunku technik fotografii i multimediów, którzy posprzątali teren wzdłuż ulicy Tamka w Tomaszowie Maz. Opiekunami byli nauczyciele foto Pani Joanna Goździk i Pan Dariusz Kubryn.

„W trosce o owady zapylające”🐝🐞

Uczniowie klas 4GN, 4FN i 4FoN w ramach działań ekologicznych z okazji Święta Ziemi wykonali domki dla owadów. Domki zostały wykonane z naturalnych materiałów, wielkość domków – różna, ale każdy do zamieszkania od zaraz. Umieszczone zostały na terenie zielonym wokół naszej szkoły i stanowią nie tylko ochronę dla owadów, ale również pełnią funkcje dekoracyjne. Znalazł się również karmnik dla ptaków. Pomysłowość uczniów była wielka – sami zobaczcie! 😀🌿🐝

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6 po raz drugi działa w Przystani Borki nad Zalewem Sulejowskim

W dniu 21.09.2022r. klasa 3FoF z kierunku Technik Fotografii i Multimediów wzięła udział  w wielkim sprzątaniu portu i okolic. Przez około 3 godziny uczniowie chętnie i z zaangażowaniem porządkowali las zaczynając od wejścia przy ulicy Trzciniec aż po Przystań wraz z plażą obleganą w sezonie wakacyjnym przez turystów i wędkarzy, którzy pozostawili po sobie ogromną ilość śmieci. Aktualnie trwa obniżanie poziomu wody Zbiornika Sulejowskiego, które dodatkowo ukazało na brzegu masę potłuczonego szkła, kapselków po butelkach, puszek, baterii, drutów, siatek, haczyków wędkarskich itp. W ramach podziękowania za tak wspaniałą pomoc Pan Tomasz Jarzyński Bosman Portu Borki zorganizował dla młodzieży ognisko z pysznymi kiełbaskami oraz przeprowadził szkolenie z zakresu bezpieczeństwa na wodzie. W trakcie sprzątania uczniowie uzbierali  worek nakrętek, który zostanie przekazany na akcję charytatywną. Po udanym poranku pełnym pożytecznej pracy, klasa zorganizowała sesje plenerowe pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych Pani Joanny Goździk i Pana Dariusza Kubryna. 

Sprzątanie Świata – 2022

Młodzież z klas 1LPa i 2Fo wzięła udział w 29. edycji akcji „Sprzątanie świata”, która przebiega pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. Celem akcji jest promowanie nie śmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko. Uczniowie wraz z nauczycielami posprzątali teren wzdłuż ulicy Tamka oraz okoliczne nieużytki i las. Ilość zebranych śmieci i innych odpadów była ogromna!

Akcja edukacyjna „Święto Ziemi” – 2021

W grudniu w naszej szkole miała miejsce wyjątkowa ekologiczna akcja edukacyjna zatytułowana „Święto Ziemi”. W programie mini konferencji przewidziano prezentację „Raport o stanie Ziemi” przygotowaną przez p. Annę Marię Jurewicz, prelekcję aktywisty Stowarzyszenia Otwarte Klatki – pana Antoniego Lorenca, oraz panel dyskusyjny, w trakcie którego odpowiadano na pytania zadawane przez uczniów. Po części wykładowej otwarto wystawę poplenerową „Inowłódz 2021” w szkolnej galerii Wyspa, a także zaproszono uczniów i nauczycieli na wegański poczęstunek, który wszystkim bardzo smakował. Przygotowane dania zniknęły z półmisków w mgnieniu oka. W międzyczasie na szkolnym korytarzu odbywał się kiermasz na rzecz podopiecznych piotrkowskiej Fundacji Miasto Kotów, na którym uczniowie i nauczyciele mogli zakupić m.in. książki, artykuły papiernicze, przybory plastyczne, kubki, biżuterię oraz ekologiczne mydełka, wykonane własnoręcznie przez uczennicę klasy 4 LP – Łucję Jędrzejczak. Uzbierana kwota 625 zł wspomoże działania Fundacji w zakresie zapobiegania bezdomności kotów, leczenia chorych podopiecznych oraz wspierania kotów wolno żyjących, które są ustawowo chronione i jesteśmy zobowiązani im pomagać, szczególnie zimą. W przygotowanie wydarzenia włączyli się uczniowie klas Liceum Plastycznego, szczególnie klasy 1LP i 2LP. Pomysłodawcami oraz organizatorami akcji były panie Anna Maria Jurewicz oraz Joanna Mulawa. Pani Anna Kunka-Kawełczyk przygotowała wystawę poplenerową, a pan Adam Tataradziński zadbał o odpowiednie nagłośnienie sali w czasie prelekcji.

Sprzątanie Świata – „Myślę, więc nie śmiecę” – 2021

Uczniowie z klasy 2FoF oraz nauczyciele p. D. Kubryn i p. P. Godala wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata” prowadzonej pod patronatem fundacji Nasza Ziemia. Hasłem tegorocznej akcji jest „Myślę, więc nie śmiecę”.

Sprzątanie na Przystani Borki – 2021

W dniu 15.09.2021 klasa 3 FoN z kierunku Technik Fotografii i Multimediów wzięła udział w wielkim sprzątaniu na Przystani Borki nad Zalewem Sulejowskim. Przez 3 godziny uczniowie chętnie i z zaangażowaniem porządkowali las oraz plażę obleganą w sezonie wakacyjnym przez turystów, którzy pozostawili po sobie ogromną ilość śmieci. W ramach podziękowania za tak wspaniałą pomoc Pan Tomasz Jarzyński Bosman Portu Borki zorganizował dla młodzieży ognisko z pysznymi kiełbaskami 🙂 W trakcie sprzątania uczniowie uzbierali worek nakrętek, który zostanie przekazany na akcję zbiórki korków na leczenie Zosi Bigos. Przystań Borki również bierze udział w tej akcji. Po udanym poranku pełnym pożytecznej pracy, klasa zorganizowała sesje plenerowe pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych Pani Joanny Goździk i Pana Dariusza Kubryna. 

Efekty wykonanych sesji ujrzycie już wkrótce:)

27 akcja „Sprzątanie Świata”

Uczniowie z klas 3FoF i 3G wraz z wychowawcami wzięli udział w 27 edycji akcji „Sprzątanie Świata”, która przebiegała pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu środowiska odpowiedzialnie segregując odpady w gospodarstwach domowych. Zwracajmy również uwagę na oznakowania opakowań np. do przechowywania żywności stosujmy opakowania oznaczone cyfrą 2 (HDPE) oraz 5 (PP), pozostałe plastiki można oddać do recyklingu; nie używajmy ponownie butelek typu PET; w mikrofalówce nie należy podgrzewać żywności w opakowaniach zawierających bisfenol (grupa 7), do takich opakowań nie powinno się wlewać gorących płynów ani zmywać ich w zmywarce.

Sprzątanie Świata 

20 września przedstawiciele klasy 1FN i 1FoF z ZSP nr 6 im. Stanisława Wyspiańskiego wzięli udział w akcji ,,Sprzątanie Świata”. Wolontariusze posprzątali ulice Dworcową i Suchą. Akcja miała na celu poprawienie stanu naturalnego środowiska miasta oraz kształcenie postaw i świadomości ekologicznej.