Wycieczki

Chorwacka przygoda

Uczniowie naszej szkoły odkryli piękno Chorwacji, odwiedzając urocze miasta i malownicze plaże nad Adriatykiem. Pierwszego dnia po przyjeździe odwiedziliśmy jedno z najbardziej malowniczych miast Dalmacji – Spilt. Jest ono znane z bogatej historii, która sięga czasów rzymskich, a jednym z najważniejszych zabytków jest pałac Doklecjana obecnie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od spaceru po starówce Makarskiej, gdzie zobaczyliśmy wspaniały port oraz imponujące stare kamienne miasto.

Trzeciego dnia pobytu udaliśmy się na całodniowy rejs statkiem po malowniczych lagunach wysp chorwackich, gdzie udało nam się spróbować lokalnej kuchni.

Czwartego dnia udaliśmy się w kierunku Dubrownika – prawdziwej perły Morza Adriatyckiego. Słynie ono ze swojego pięknego Starego Miasta, które wpisano na listę UNESCO. Spacerując po wąskich, kamiennych uliczkach miasta, zobaczyliśmy wiele pięknych zabytków, w tym Katedrę, Klasztor oraz Pałac Sponza.

Ostatniego dnia pobytu udaliśmy się na wypoczynek na plażach Riwiery. Chorwackie plaże są idealnym miejscem na relaks i odpoczynek.

Organizatorem wycieczki z ramienia szkoły była p. Martyna Rękorajska przy współpracy z biurem podróży Navigator z Piotrkowa Trybunalskiego. Bezpieczną drogę zapewniła nam firma Ar-trans Artur Plich.

Opiekę nad uczniami sprawowali p. Barbara Miszczuk, p. Małgorzata Piłat oraz p. Wojciech Wojciechowski.

Chorwacja oczami Gracjany Cegielskiej, uczennicy klasy 3Fo:

Pierwszy transport do Auschwitz

„Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeśli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące”. To słowa SS-Hauptsturmführera Karla Fritzscha skierowane do więźniów z pierwszego transportu do „Konzentration Lager Auschwitz” 14 czerwca 1940 r.

Uchwałą Sejmu 14 czerwca obchodzimy jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. 

W 83 rocznicę pierwszego masowego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz czwórka uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielem historii Panią Martyną Rękorajską brała udział w uroczystej Mszy Świętej w Klasztorze Franciszkanów w Harmężach. Po uroczystościach religijnych wraz z władzami Starostwa Powiatowego uczniowie wszystkich tomaszowskich szkół średnich złożyli kwiaty pod Ścianą Śmierci na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz pod tablicą upamiętniającą pierwszy transport na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego. Do zajmowanych obecnie przez szkołę budynków 14 czerwca 1940 r. Niemcy przywieźli transport 728 więźniów Polaków z Tarnowa. W pierwszym transporcie więźniów (otrzymali obozowe numery od 31 do 758) dużą grupę stanowiły osoby, które próbowały przedostać się do tworzonych we Francji Polskich Sił Zbrojnych. Wraz z nimi do KL Auschwitz trafili także organizatorzy przerzutów. Część więźniów została aresztowana podczas akcji AB, czyli tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej, którą Niemcy przeprowadzili w Generalnym Gubernatorstwie w 1940 r. Były także osoby zatrzymane podczas łapanek, działacze organizacji politycznych, konspiracyjnych i społecznych, urzędnicy państwowi, harcerze, maturzyści oraz inni przedstawiciele polskiej inteligencji. 14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz przywieziono także niewielką grupę polskich Żydów.

Ognisko klasowe

W dniu 07.06.23 uczniowie z klasy 3FoF wzięli udział w ognisku na Przystani nad Pilicą.

Wycieczka do Warszawy

W dniu 25.05.2023 r. uczniowie klasy 1F pod opieką p. Kamili Mosiężnik i p. Justyny Jury uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik połączone z projekcją filmu w Planetarium pt. „Niewidzialny wszechświat”. W drugiej części wycieczki młodzież oglądała film w technologii 4D pt. „Strażnicy Galaktyki” w Cinema City w Galerii Arkadia. Rewolucyjna technologia 4D, dzięki ruchomym fotelom i zaawansowanym rozwiązaniom środowiskowym oferuje absolutne, pełne efektów specjalnych kinowe przeżycie, w którym widz staje się częścią filmu. Uczestnicy wycieczki świetnie się bawili, wrócili radośni i pełni wrażeń.

Szklarska Poręba – Praga: podsumowanie

Wycieczka Kraków – Zator

W dniach 23-24 maja 2023 r. uczniowie klas 1Fo, 1LPa, 1LPb, 1G i 4LSP pod opieką nauczycielek – p. Kingi Remisz – Szewczyk, p. Dominiki Bąk i p. Agnieszki Makowskiej uczestniczyli w wycieczce Kraków – Zator (Energylandia).

Pierwszego dnia wycieczki zwiedzaliśmy dawną stolicę Polski przechodząc szlakiem – Droga Królewska, Wzgórze Wawelskie: Katedra z Grobami i Kryptami Królewskimi oraz dzwonem Zygmunta. Następnie Rynek Główny, Sukiennice – jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Krakowa oraz Kościół Mariacki, w którym szczególną uwagę zwróciliśmy na ołtarz Wita Stwosza – dzieło późnego średniowiecza, które łączy w sobie elementy sacrum i profanum. Ważnym punktem programu były odwiedziny w Muzeum biograficznym Stanisława Wyspiańskiego – patrona szkoły, które mieści się w budynku Starego Spichlerza przy placu Sikorskiego.

Drugiego dnia odwiedziliśmy największy w Polsce Park Rozrywki Energylandia w Zatorze o powierzchni ok. 70 ha, w którym znajduje się kilkanaście kolejek górskich, w tym 2 w kategorii hyper coaster. Wyjazd sprzyjał integracji uczniów z różnych klas. Uczestnicy wycieczki wrócili pełni wrażeń i pozytywnych emocji.

Wycieczka Szklarska Poręba – Praga: dzień 4

Czwartego dnia naszego pobytu wybraliśmy się do Szklarskiej Poręby, gdzie przez dwie godziny relaksowaliśmy się w parku trampolin. Zabawa była przednia, a czas minął nam bardzo przyjemnie i co najważniejsze bezpiecznie.

Następnie przejechaliśmy autokarem do Karpacza. Tu w „Centrum Rekreacji i Sportu Kolorowa” czekała na nas kolejna atrakcja. Był to letni tor saneczkowy, który każdemu z nas dostarczył niesamowitych wrażeń. Jest to jeden z najdłuższych torów saneczkowych w Polsce z wirażem ponad 360º. Cały tor ma długość 1430 m z czego ponad kilometr samego zjazdu. Maksymalna prędkość to 30-35 km/h. Po sporej dawce emocji, zadowoleni udaliśmy się na obiad do naszego ośrodka. Następnie korzystając z przepięknej, słonecznej pogody wybraliśmy się na  wycieczkę na szczyt leżący w Górach Izerskich – Wysoki Kamień. Leży on na wysokości 1058 m n.p.m. w Sudetach Zachodnich, tuż nad Szklarską Porębą. Ze szczytu rozciąga się wybitnie bogaty widok na: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Mieliśmy okazję zobaczyć to na własne oczy i naprawdę było warto.

Po licznych wrażeniach na świeżym powietrzu kolacja smakowała naprawdę wyśmienicie.

Przedostatni dzień naszej wycieczki zakończył się wspólnym ogniskiem oraz dzieleniem się wrażeniami z pobytu.

Niestety, ale wszystko co dobre szybko się kończy. Nasz pobyt też dobiegł końca. Wszyscy będziemy go wspominać bardzo miło z  uśmiechem na twarzy.

Cele naszej wycieczki min. propagowanie zdrowego wypoczynku i integracja młodzieży zostały rzecz jasna zrealizowane.

Praga

Praga… miasto marzeń.

Wyczekiwana przez nas wszystkich Praga nie zawiodła naszych oczekiwań.

Praga – miasto setek wież, położone nad  rzeką Wełtawą, wpisane na listę UNESCO i jedno z najpiękniejszych miast świata.

Naszą przygodę ze stolicą Czech rozpoczęliśmy od królewskiej dzielnicy Hradczany. Znajdujący się tam zamek królewski do 1918 roku był siedzibą królów, zaś od 1918 roku do dnia dzisiejszego urzęduje tam prezydent Republiki Czeskiej. W obrębie Hradczanów znajdują się cztery obiekty sakralne. Mieliśmy okazję je podziwiać. Były to katedra świętego Wita, romańska bazylika świętego Jerzego wraz z klasztorem pochodząca z X wieku, kaplica Świętego Krzyża oraz gotycka kaplica Wszystkich Świętych.

Młodzież spacerowała po Moście Karola – jednym z najsłynniejszych europejskich mostów. Jest on również najstarszym mostem kamiennym świata, którego długość przekracza 500 metrów.

Na Rynku Staromiejskim podziwialiśmy ratusz – dawną siedzibę władz miejskich, z 70-metrową wieżą oraz praskim zegarem astronomicznym, Kościół Marii Panny przed Tynem, masywny barokowy kościół Świętego Mikołaja oraz niezliczone wielobarwne kamienice w wielu stylach tworzące niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.

W pamięci utkwi nam ulica Paryska, którą spacerowaliśmy w ten piękny i słoneczny dzień. Ulica ta była w przeszłości częścią dzielnicy żydowskiej a dziś wypełniona jest drogimi markowymi sklepami.

Ogromne wrażenie wywarły na nas widoki na przepiękną panoramę miasta.

Praga, to stolica o wielu twarzach z budynkami prezentującymi przeróżne style architektoniczne – romantyczna i tętniąca życiem, stara i nowa, ale jest to również miasto kosmopolityczne, przywykłe do obcokrajowców. Świetnie, że mieliśmy okazję ją poznać!

Wycieczka Szklarska Poręba – Praga: dzień 1 i 2

W poniedziałek 22 maja, 49 osobowa grupa naszej młodzieży rozpoczęła 5 – dniową wycieczkę. Szklarska Poręba przywitała nas piękną słoneczną pogodą. Zakwaterowani w ośrodku „Królowa Karkonoszy”, po smacznej obiadokolacji udaliśmy się na spacer do Szklarskiej Poręby.  Miejscowość ta położona jest u stóp Szrenicy – wierzchołka w Karkonoszach – który góruje nad okolicą. Wieczorem młodzież integrowała się przy ognisku podczas wspólnego pieczenia kiełbasek. Pierwszy dzień minął szybko, miło i przyjemnie. Drugiego dnia naszego pobytu czekały na nas kolejne atrakcje min. Termy Cieplickie a potem spacer po Starówce Jeleniej Góry z przewodnikiem. Baszta Grodzka to jeden z charakterystycznych zabytków Jeleniej Góry. Jest to pamiątka po dawnych murach obronnych miasta. Z tarasu widokowego podziwialiśmy piękną panoramę miasta. Na Rynku mogliśmy zobaczyć zabytkowy tramwaj – ciekawostkę turystyczną, która stanowi siedzibę Informacji dla turystów, którzy licznie odwiedzają to piękne miasto. Po obiedzie był czas na Harrachov ze słynną skocznią narciarską na zboczu Čertovej Hory. W 2014 roku na skoczni mamuciej K -185 odbyły się ostatnie skoki. Od tego czasu skocznia jest nieczynna ze względu na jej zły stan techniczny. Tego dnia mieliśmy też okazję by zobaczyć przyrodniczą perełkę Harrachova – wodospad Mumlavy.

W środę obieramy kierunek – Praga. Fotorelacja wkrótce.

„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”. George Santayana

Młodzież z klas 1G i 2Fo zwiedziła wystawy stałe oraz obiekty na terenie obozu macierzystego Auschwitz I i cały teren obozu Auschwitz II-Birkenau. Wizyta w muzeum Auschwitz-Birkenau przybliżyła uczniom losy osób przebywających w obozie podczas II wojny światowej oraz pogłębiła wiedzę historyczną dotyczącą Holocaustu. Zdjęcia: Julia Kręzel, Natalia Ostrowska, Oliwia Raczkowska.

Wycieczka Żywiec – Oświęcim

Uczniowie z klas 1G i 2Fo wzięli udział w dwudniowej wycieczce Żywiec – Oświęcim. Program obejmował: zwiedzanie z przewodnikiem – panem Zbigniewem Szydłowskim, jednego z największych i najbardziej efektownych obiektów obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej zamku w Olsztynie, spacer z przewodnikiem po starych ulicach Żywca, oglądanie renesansowego zamku otoczonego XIX parkiem, zwiedzanie średniowiecznych sądów, katedry oraz podziwianie panoramy Beskidów z krużganków XVI – wiecznej wieży. Wieczorem odbyło się integracyjne ognisko z kiełbaskami w malowniczo położonym nad Jeziorem Żywieckim Ośrodku Wypoczynkowym „Odys”. Kolejnego dnia uczniowie zwiedzili z przewodnikiem tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, miejsca zagłady i pamięci – muzeum Auschwitz-Birkenau. Zdjęcia: Julia Kręzel, Natalia Ostrowska, Oliwia Raczkowska.

Wycieczka śladami Marii Skłodowskiej-Curie

Czy wiecie, że Maria Skłodowska-Curie to najbardziej znana Polka na świecie, choć nigdy nie posiadała polskiego obywatelstwa? A że jej biografia jest w japońskich szkołach lekturą obowiązkową? Te i wiele innych tajemnic o wybitnej polskiej naukowczyni zgłębili uczniowie naszej szkoły podczas niezwykłej, fizyczno – chemicznej wyprawy śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Odwiedziliśmy muzeum poświęcone noblistce, a także wyruszyliśmy na spacer ulicami Warszawy, odkrywając zakamarki związane z tą inspirującą kobietą.

Dzień Kobiet na kręgielni

7 marca klasa 1 LSPa wraz w wychowawczynią wybrała się do Kręgielni Navi z okazji Dnia Kobiet. Uczniowie spędzili czas na wesoło i sportowo.

4LP na ASP w Łodzi

Uczniowie z klasy 4LP wzięli udział w wycieczce na ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi.

Zwiedzanie Auschwitz-Birkenau

„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie” – George Santayana.

Uczniowie z klas 2G, 2F i 1LPb wraz z wychowawcami zwiedzili teren obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Laser Games i Park Trampolin na Mikołajki

Uczniowie świętowali tegoroczne Mikołajki na Arenie Laser Games, gdzie grali drużynowo na specjalnie stworzonej arenie, w formie labiryntu. Następnie brali udział w lekcji WF z trenerem w Parku Trampolin. Wyjazd był okazją do zintegrowania młodzieży z różnych klas – wszyscy świetnie się bawili. 

Targi fryzjersko-kosmetyczne w Katowicach

W dniu 20.11.22r. uczniowie naszej szkoły z klas: 1F, 2F, 3FoF, 4FN uczestniczyli w Targach Fryzjersko – Kosmetycznych w Katowicach. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznać się z nowymi trendami oraz nowościami proponowanymi przez wystawców różnych firm z branży fryzjerskiej i kosmetycznej. Podczas targów uczniowie zobaczyli pracę Mistrzów Świata we fryzjerstwie: pana Błażeja Adamusa i pani Marty Robak oraz włoskich stylistów znanych marek fryzjerskich, uczestniczyli również w pokazach Barberingu. Mieli okazję zaobserwować pokazy kosmetyczne z zakresu stylizacji paznokci oraz wykonywania makijażu. Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Justyna Jura, pani Kamila Mosiężnik, pani Justyna Piątek oraz pan Włodzimierz Białkowski.

Kraków – Bochnia – Zakopane

Uczniowie klas: 3g, 3fof, 4fon oraz 4fn wzięli udział w wycieczce Kraków-Bochnia-Zakopane. 2 listopada młodzież udała się do kopalni soli Bochnia – miejsca, którego historia sięga 3.5 tys lat p.n.e., a obecnie jest największym skarbem bocheńszczyzny. Uczniowie zwiedzili trasę turystyczną pod opieką przewodnika, który opowiedział o historii kopalni, jej walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych. Wieczorem odbyła się integracja przy ognisku i wspólnym śpiewie. Kolejnego dnia udaliśmy się do zimowej stolicy Polski – Zakopanego, a ostatniego dnia do miasta koronacyjnego – Krakowa. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Wawel z katedrą i zamkiem, Stare Miasto z wieżą ratuszową i kościołem Mariackim. Przechodząc przez krakowskie drogi dowiedzieliśmy się o ciekawostkach z życia mieszkańców miasta. Po spacerze udaliśmy się do Muzeum Armii Krajowej, gdzie poznaliśmy zasady funkcjonowania zakonspirowanych sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. Ostatnim punktem wycieczki były prywatne apartamenty królewskie znajdujące się w Zamku Królewskim na Wawelu. Opiekę nad uczniami pełnili: Martyna Rękorajska, Martyna Cała, Sebastian Fajfer oraz Paweł Godala.

Pozdrowienia z wycieczki do Warszawy

Uczniowie klas 1G, 1Fo, 1F, 2G, 2Fo, dnia 12 października byli na wycieczce w Warszawie. W programie zwiedzania było Stare Miasto, taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki oraz Niewidzialna Wystawa, która była najważniejszym punktem programu tej wycieczki. Niewidzialna Wystawa jest projektem edukacyjno – kulturalno – społecznym, mającym za zadanie zbliżenie perspektywy postrzegania świata przez osoby niewidome i słabowidzące poprzez doświadczenie sytuacji z tym związanych. Jednocześnie Niewidzialna Wystawa to miejsce, w którym niewidomi i słabowidzący uczą, w jaki sposób bezpiecznie pomagać osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Dzień Chłopaka w Łodzi

W dniu 30 września uczniowie z klas 4 FN i 4 FoN wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Łodzi. Udało nam się przystanąć i odwiedzić miejsca charakterystyczne na mapie Łodzi takie jak Pasaż Róży, Synagoga czy Pałac Poznańskiego. Głównym punktem programu była projekcja filmu „Johnny”, który zrobił na nas duże wrażenie. Przez cały dzień wszystkim dopisywały świetne humory i pogoda 🙂

Salon Maturzystów i Orientarium w Łodzi

Uczniowie klas czwartych Technikum nr 5 odwiedzili łódzki Salon Maturzystów by poznać ofertę edukacyjną uczelni wyższych i szkół policealnych. W wolnym czasie młodzież zwiedziła Orientarium.