Godziny pracy psychologa szkolnego 2024/2025
Psycholog szkolny – Izabela Zalewska
Dyżury (gabinet pedagoga szkolnego):
Poniedziałek | 11.30 – 15.30 |
Wtorek | 12.00 – 15.30 |
Środa | 12.30 – 15.30 |
Czwartek | 8.00 – 15.15 |
Piątek | 13.15 – 15.30 |
Dzień Zdrowia Psychicznego – 2024
Z okazji przypadającego dzisiaj Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego cała społeczność naszej szkoły została zaproszona do udziału w losowaniu karteczek z pozytywnymi cytatami, sentencjami, afirmacjami. Na drzwiach sal lekcyjnych zawieszono motywujące myśli. Ponadto zainteresowani tematem mogli poszerzyć wiedzę jak dbać o zdrowie psychiczne oglądając filmik i studiując informacje zamieszczone na gazetce tematycznej. Więcej o zdrowiu psychicznym: https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/zadbaj-o-swoje-zdrowie-psychiczne
Dzień Zdrowia Psychicznego – 2023
Kolory emocji – Odczuwanie emocji jest ważne dla zachowania zdrowia psychicznego. Przyjemne emocje obniżają wewnętrzne napięcie, mogą poprawić nastrój i dodać energii. Ich przeżywanie wpływa na subiektywne poczucie szczęścia, postrzeganie siebie i innych, funkcjonowanie w pracy, szkole oraz efektywność rozwiązywania trudności napotykanych w życiu codziennym. Negatywne mogą ostrzegać przed potencjalnym zagrożeniem lub pomóc nam uniknąć szkodliwych sytuacji. Pozwalanie sobie na doświadczanie trudnych emocji wpływa na lepsze relacje z innymi osobami. W związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego na korytarzu szkolnym wyeksponowano plakaty poruszające zagadnienia z zakresu zdrowia psychicznego, stanowiące kompendium wiedzy na ten temat, a młodzież wykorzystała swoje umiejętności zawodowe do przygotowania prac z zakresu tej tematyki. Fotografowie z klas: 2Fo i 3Fo wykonali sesję fotograficzną „Kolory emocji”, graficy z klas: 4G i 5GN oraz plastycy z klasy 2LSPa projektowali plakaty dotyczące zdrowia psychicznego. Uczniowie z klasy 2LSPa przelali również emocje na papier tworząc rysunki oddające ich stan emocjonalny w momencie zadania.
Dzień Zdrowia Psychicznego
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, którego hasłem przewodnim jest „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”.
Jak możemy poprawić naszą kondycję psychiczną?
Aby zadbać o zdrowie psychiczne należy:
dbać o wypoczynek, wysypiać się regularnie.
prowadzić aktywny tryb życia (wysiłek fizyczny obniża poziom stresu i lęku oraz poprawia samopoczucie).
w przypadku wystąpienia choroby podjąć psychoterapię, leczenie farmakologiczne.
odżywiać się zdrowo (w jadłospisach warto uwzględnić dania bogate w witaminy z grupy B, witaminę D3, cynk, kwasy tłuszczowe omega-3, magnez czy selen; istotne jest ograniczenie przetworzonej i niezdrowej żywności, fast foodów i słodyczy).
podtrzymywać swoje kontakty z przyjaciółmi i znajomymi (inni ludzie stanowią nasze wsparcie społeczne, przy czym bardziej efektywne są więzi oparte na kontaktach osobistych a nie przy pomocy mediów społecznościowych).
Gdzie szukać pomocy?
800 121 212 Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatnie, czynny całą dobę.
116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym, bezpłatnie, 14:00–22:00.
116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, bezpłatnie, czynny całą dobę.
Dbajmy o siebie!
Możesz także skorzystać z pomocy:
– Poradnia Psychologiczna dla Dzieci i Młodzieży przy Tomaszowskim Centrum Zdrowia
ul. Graniczna 63 (I pietro)
– Gabinet Psyche Maria Cyniak – Cieciura: ul. Ostrowskiego 12 Tomaszów Mazowiecki
– Aneta Suwaj: ul. Grunwaldzka 13/15 w Tomaszowie Mazowieckim
Kilka rad na stres maturalny
KILKA RAD DLA MATURZYSTÓW
Drodzy Maturzyści, przed Wami ciężki okres. Coraz bliżej zakończenia nauki w szkole średniej. Ostatnie egzaminy, kartkówki, jednak jest jeszcze jeden, najważniejszy egzamin w Waszym życiu… matura. To ona spędza sen z powiek każdego maturzysty. Stres przed egzaminem dojrzałości jest normalnym stanem i gwarantuję Wam, że każdy taki stres odczuwał.
Jednak jest kilka sposobów, aby ten stres okiełznać:
- Pozytywne nastawienie.
Zaufaj sobie, uwierz w swoje możliwości i wiedzę. Czarne myśli obniżają samoocenę, a tym samym zwiększają uczucie stresu i napięcia. Zmień swoje myśli na coś innego, na przykład pomyśl o następnych wakacjach, idź na koncert czy wybierz się po prostu na spacer. Niektórym pomaga powtarzanie w myślach: „Mogę to zrobić. Pokonam swój strach. Odniosę sukces”.
- Przygotuj swoją garderobę i inne potrzebne rzeczy.
Dzień przed ważnym wydarzeniem przygotuj ubrania, notatki, długopisy i inne potrzebne rzeczy. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, bo możesz o czymś zapomnieć, a nawet spóźnić się na egzamin. W dniu egzaminu wyjdź wcześniej z domu – lepiej chwilę poczekać przed salą niż biec na złamanie karku.
- Pozwól sobie na relaks.
Przed samą maturą, postarajcie się wygospodarować wolny czas na rekreację. Umysł musi się zregenerować po ogromnym wysiłku intelektualnym, żeby później olśnić egzaminatorów. Wybierzcie się do kina, na basen, na kręgle.
- Sen
Zarwane noce, ciągła nauka sprawiają, że czas przeznaczony na sen ogranicza się do minimum. Wymęczony organizm jest podatny na doznawanie negatywnych emocji, a tym samym trudniej jest się wam skoncentrować. Postarajcie się wyciszyć kłębiące w głowach myśli, które niejednokrotnie powodują bezsenność, ale spróbujcie wyciągnąć kości i uciąć sobie dłuższą drzemkę.
- Uprawianie sportu
Ćwiczenia fizyczne spowodują wydzielanie się endorfin. Poczujecie się szczęśliwsi, zdrowsi,
a łatwiej będzie Wam kontrolować stres.
- Wizualizacja
Pozwólcie sobie na wizualizację tego co Was czeka. Wyobraźcie sobie salę egzaminacyjną, ustawienie stołów itp. Przejrzyjcie arkusze odpowiedzi z poprzednich lat, udzielcie sobie na nie odpowiedzi. Dzięki temu nie odczujecie dużego stresu, ponieważ będzie to sytuacja dobrze Wam znana. Najczęściej nowe rzeczy wywołują u nas lęk i stres.
- Ćwiczenia oddechowe.
W czasie całego dnia znajdźcie chwilę na ćwiczenia oddechowe. Kontrolowany oddech zmniejsza napięcie i rozładowuje negatywne emocje.
- Budujące otoczenie
Unikajcie miejsc zbiorowej paniki, bo tam usłyszycie tyle niesamowitych historii, że jeszcze bardziej będziecie zestresowani. Nie wierzcie plotkom o nauczycielach
i egzaminatorach. Zawsze krążą o nich legendy i mogą nie być wiarygodne. Lepiej siedzieć w odosobnieniu, spacerować po szkolnych korytarzach lub rozmawiać z uspokojonymi rówieśnikami.
- Przestań powtarzać
Zrezygnuj z nerwowego powtarzania materiału na chwilę przed egzaminem, bo i tak nie przyswoisz sobie niczego nowego, a w Twojej głowie pojawi się jedynie zamęt.
Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, możesz poprawić swoją kontrolę nad tym, jak doświadczasz trudności. Warto wiedzieć, że oprócz stresu negatywnego istnieje również stres pozytywny, który pobudza nas do działania, zwiększa energię i szybkość reakcji. Postaraj się pozbyć destrukcyjnych myśli, które nie ułatwiają zdania egzaminu i pokieruj emocjami tak, aby stały się aktywne i energiczne. Trzy głębokie wdechy, uśmiech na ustach, prosta postawa i marsz na egzamin 😉 Trzymam za Was mocno kciuki.
DZIEŃ POZYTYWNEGO MYŚLENIA
2 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia, zainicjowany przez amerykańską psycholog Kirsten Harell, która bada wpływ optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces zdrowienia. Pozytywne myślenie to przede wszystkim dobry stosunek do świata i innych ludzi. Jeśli zrozumiemy, jak ważny w życiu jest nastrój i jak tworzymy własne myśli, jesteśmy na dobrej drodze do sukcesu. Dzięki pozytywnym myślom lepiej reagujemy na wszelkie zmiany, potrafimy z większą swobodą rozwiązywać problemy i radzić sobie w sytuacjach stresowych. Również optymistyczne nastawienie pomaga osiągać cele i marzenia.