23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

21 kwietnia przed tym świętem Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy Raport o stanie czytelnictwa w Polsce. W ciągu roku przed badaniem 42 % respondentów przeczytało co najmniej jedną książkę. Oznacza to 3 % w skali roku a 5 % w skali dwóch lat wzrost czytelnictwa. Jest to najlepszy wynik od sześciu lat.

Raport o stanie czytelnictwa

W zbiorach biblioteki szkolnej znajdują się książki, których tytuł lub okładka może kojarzyć się z niedawno rozpoczętą wiosną.

Zachęcam do wiosennego czytania.

27 listopada 2020 r. Sejm ustanowił patronów 2021 roku:

 • kardynał Stefan Wyszyński - W 2021 r. przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin duchownego.
 • Krzysztof Kamil Baczyński - W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin poety. To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów.
 • Cyprian Kamil Norwid - W 2021 roku przypada 200. rocznica urodzin wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych.
 • Stanisław Lem - W 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza. Najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki i jeden z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, autor m. in. „Cyberiady”, „Solaris” czy „Bajek robotów”.
 • Tadeusz Różewicz - W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty, głęboko związanego z losem pokolenia wojennego.
 • 2021 jest także rokiem Konstytucji 3 Maja. 

  „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu - myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie” - oświadczono.

Instrukcja w załączniku.

Attachments:
Download this file (Zakł konta czyt.pdf)Zakł konta czyt.pdf[ ]648 kB

Biblioteka szkolna w okresie pandemii COVID-19 funkcjonuje na podstawie wytycznych MZ, GIS i MEN oraz szczegółowych instrukcji korzystania ze zbiorów i procedur bezpieczeństwa opracowanych przez Bibliotekę Narodową.

 • Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie i pracownicy szkoły bez objawów chorobowych, których domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
 • Nauczyciel bibliotekarz oraz czytelnicy zobowiązani są do przestrzegania przyjętych zasad bezpieczeństwa sanitarnego (zasłanianie usta i nosa tylko maseczką, stosowanie jednorazowych rękawiczek lub dezynfekcja rąk przed wejściem).
 • W celu zminimalizowania możliwości zarażenia wirusem do biblioteki może wejść jedna osoba wypożyczająca. Pozostałe osoby chcące skorzystać z biblioteki, powinny oczekiwać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5-2 m. Zabrania się przekraczania wyznaczonych ciągów komunikacyjnych.
 • Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.
 • Czytelnicy mogą składać zamówienia książek drogą elektroniczną poprzez rezerwację książek w systemie bibliotecznym (link do katalogu dostępny na stronie szkoły), wysłanie wiadomości e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub też poprzez wysłanie wiadomości na dzienniku do nauczyciela bibliotekarza.
 • Książki można zwrócić bezpośrednio do biblioteki lub poprzez odłożenie do pudełka znajdującego się na korytarzu przy głównym wejściu do szkoły. Wskazane jest, aby w książce znajdowała się karteczka z imieniem i nazwiskiem czytelnika.
 • Wszystkie książki zwrócone przez czytelników są oznakowane datą zwrotu, odłożone w odrębne miejsce oraz poddane 3-dniowej kwarantannie (zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.).
 • W czasie przerwy w bezpośredniej obsłudze użytkowników biblioteki następują prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem ciągów komunikacyjnych: wietrzenie sali, przecieranie powierzchni płaskich.
 • Po zakończeniu obsługi czytelników – na koniec dnia – następuje dezynfekcja powierzchni płaskich i sprzętów w pomieszczeniu biblioteki.

 

 

Godziny otwarcia

Poniedziałek 8.00 - 10.35 oraz 11.20 - 13.15
Wtorek 8.40 - 13.40
Środa 9.15 - 14.15
Czwartek 8.25 - 12.25
Piątek 10.20 - 13.50