Biblioteka szkolna w okresie pandemii COVID-19 funkcjonuje na podstawie wytycznych MZ, GIS i MEN oraz szczegółowych instrukcji korzystania ze zbiorów i procedur bezpieczeństwa opracowanych przez Bibliotekę Narodową.

  • Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie i pracownicy szkoły bez objawów chorobowych, których domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
  • Nauczyciel bibliotekarz oraz czytelnicy zobowiązani są do przestrzegania przyjętych zasad bezpieczeństwa sanitarnego (zasłanianie usta i nosa tylko maseczką, stosowanie jednorazowych rękawiczek lub dezynfekcja rąk przed wejściem).
  • W celu zminimalizowania możliwości zarażenia wirusem do biblioteki może wejść jedna osoba wypożyczająca. Pozostałe osoby chcące skorzystać z biblioteki, powinny oczekiwać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5-2 m. Zabrania się przekraczania wyznaczonych ciągów komunikacyjnych.
  • Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.
  • Czytelnicy mogą składać zamówienia książek drogą elektroniczną poprzez rezerwację książek w systemie bibliotecznym (link do katalogu dostępny na stronie szkoły), wysłanie wiadomości e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub też poprzez wysłanie wiadomości na dzienniku do nauczyciela bibliotekarza.
  • Książki można zwrócić bezpośrednio do biblioteki lub poprzez odłożenie do pudełka znajdującego się na korytarzu przy głównym wejściu do szkoły. Wskazane jest, aby w książce znajdowała się karteczka z imieniem i nazwiskiem czytelnika.
  • Wszystkie książki zwrócone przez czytelników są oznakowane datą zwrotu, odłożone w odrębne miejsce oraz poddane 3-dniowej kwarantannie (zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.).
  • W czasie przerwy w bezpośredniej obsłudze użytkowników biblioteki następują prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem ciągów komunikacyjnych: wietrzenie sali, przecieranie powierzchni płaskich.
  • Po zakończeniu obsługi czytelników – na koniec dnia – następuje dezynfekcja powierzchni płaskich i sprzętów w pomieszczeniu biblioteki.