Co to jest asertywność?

Asertywność to umiejętność wyrażania własnego zdania, uczuć, postaw w sposób otwarty, w granicach nie naruszających praw, ani psychicznego terytorium innych osób oraz własnego. Innymi słowy to umiejętność zachowania się równocześnie z szacunkiem dla siebie i dla innych. To umiejętność zachowania się w sposób nieagresywny, nie powodujący cierpienia innych ani też własnego. Można powiedzieć, że osoba asertywna kieruje się dewizą: „Twoje prawa i potrzeby są równie ważne jak moje. Jeśli dochodzi między nami do konfliktu – poznajmy swoje punkty widzenia, uszanujmy je tak samo jak ich możliwą odmienność. Poszukajmy najlepszego dla nas obojga rozwiązania, być może czegoś ważnego się przy tym nauczymy. Jeśli uda nam się je znaleźć, to świetnie. Jeśli nie, to trudno, przynajmniej będziemy wiedzieć, że próbowaliśmy najlepiej jak umieliśmy i postąpimy każdy w zgodzie ze sobą”.

Asertywność jest umiejętnością nabytą – oznacza to, że nikt nie rodzi się z gruntu asertywny, a raczej w toku relacji z innymi lepiej lub gorzej rozwija tę umiejętność. Ludzie bardzo różnią się pod względem zdolności do bycia asertywnymi i nierzadko rozwijają się w kierunku znacznej uległości lub znacznej roszczeniowości wobec innych. Innymi słowy mają ograniczony szacunek dla siebie (uległość) lub do innych (roszczeniowość). Niewątpliwie osoby, które potrafią być asertywne są bardziej zadowolone z siebie, z relacji z innymi ludźmi i ogólnie cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym. W dużej mierze jest tak dlatego, że potrafią zadbać o to co dla nich ważne, nie narażając przy tym na szwank swojego otoczenia.

Attachments:
Download this file (Test na asertywność.pdf)Test na asertywność.pdf[ ]265 kB

Twój ZEGAR BIOLOGICZNY - dlaczego powinien Cię obchodzić?

Po co śpisz? #1 Melatonina:

Po co śpisz? #2 Rytm dobowy:

Po co śpisz? #3 Sztuczne światło:

Sen to najlepszy wypoczynek dla całego ciała. Jednak wiele osób ma problem z zasypianiem a nawet cierpi na bezsenność. Istnieje wiele powodów, przez które nie możemy spać. Najczęstszym z nich jest stres, który towarzyszy nam każdego dnia. Kiedy jesteśmy niewyspani, w ciągu dnia stajemy się senni, zmęczeni i drażliwi. Nie jesteśmy w stanie wykonać nawet najprostszych zadań. Jednak stres nie jest jedynym powodem bezsenności. Inną przyczyną jest nieregularne chodzenie spać. To ważne, aby budzić się i zasypiać o tej samej porze każdego dnia. Nieregularne godziny snu mogą przyczynić się do wystąpienia przewlekłej bezsenności. Dla zdrowia ważna jest jakość snu jest oraz jego ilość. Można poprawić jakość swojego snu poprzez kontrolę ilości światła, jakie znajduje się w pokoju.

Inteligencja człowieka jest sumą inteligencji racjonalnej i emocjonalnej. Pierwsze pojęcie odnosi się do umiejętności racjonalnego myślenia. Inteligencja emocjonalna (QE) jest kompetencją miękką - oznacza umiejętność rozpoznawania, rozumienia emocji swoich i osób w otoczeniu oraz zarządzanie nimi. Pojęcie to wprowadził Daniel Goleman. Osoby z dobrze wykształconą  inteligencją emocjonalną lepiej sobie radzą w życiu codziennym, społecznym i zawodowym. QE nie mamy danej od urodzenia, ale możemy ją rozwijać. W skrócie QE to:

20 kwietnia 2020 r. (poniedziałek) samorząd województwa łódzkiego uruchomił Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Na telefony od młodych ludzi czekają specjaliści: psychologowie, psychoterapeuci, osoby specjalizujące się w interwencjach kryzysowych.

Wsparcie można uzyskać dzwoniąc na numer 726 611 611 w godzinach 12.00 – 20.00. Z kolei od godziny 20.00 do północy specjaliści dyżurują na Snapchacie i Messengerze (pogadajmytutaj). W sumie to aż 12 godzin dyżuru dziennie – 7 dni w tygodniu!!!

Telefon jest odpowiedzią i wsparciem w sytuacjach kryzysowych, które narastają wśród wielu młodych osób w okresie pandemii.

Dzieci i młodzież uzyskają wsparcie w następujących obszarach:

Stres i wydarzenia o traumatycznym potencjale (zaliczyć do nich można sam fakt wystąpienia pandemii)

Dokonywanie samouszkodzeń

Myśli, plany i zamachy samobójcze

Konflikty i nieporozumienia

Straty, w tym rozstania i żałoba

Kryzysy wieku adolescencji.

Telefon działać będzie w okresie od 20 kwietnia do 14 czerwca br.

Do niedawna pracodawcy zwracali uwagę przede wszystkim na kompetencje twarde kandydata do pracy. Liczyły się m.in. wiedza merytoryczna z danej dziedziny, czy umiejętności specjalistyczne potrzebne do wykonywania konkretnego zawodu. Takimi umiejętnościami są np. znajomość języka angielskiego, obsługa urządzeń biurowych, programów graficznych, czy prawo jazdy kategorii B. Mniejszą wagę przywiązywano do umiejętności określanych jako miękkie (soft skills), uznając je za mało ważne. Takie podejście odeszło do lamusa, gdyż zauważono, że to kompetencje miękkie wielokrotnie decydują o odniesieniu sukcesu zawodowego i w życiu.

Umiejętności miękkie to zdolności związane z osobowością człowieka. Często dzieli się je na kompetencje osobiste (np. radzenie sobie ze stresem, zarządzanie swoim czasem, inteligencja emocjonalna) oraz umiejętności interpersonalne (np. zdolność perswazji, motywowania innych, pracy zespołowej).

Attachments:
Download this file (Test na kompetencje miękkie.pdf)Test na kompetencje miękkie.pdf[ ]218 kB

Pedagog szkolny udziela konsultacji telefonicznych od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 12.00 w siedzibie szkoły - tel. 447237719.

Można również skontaktować się przez dziennik elektroniczny.