Uczniowie z klasy 2FoF oraz nauczyciele p. D. Kubryn i p. P. Godala wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata” prowadzonej pod patronatem fundacji Nasza Ziemia. Hasłem tegorocznej akcji jest „Myślę, więc nie śmiecę”.

W dniu 15.09.2021 klasa 3 FoN z kierunku Technik Fotografii i Multimediów wzięła udział w wielkim sprzątaniu na Przystani Borki nad Zalewem Sulejowskim. Przez 3 godziny uczniowie chętnie i z zaangażowaniem porządkowali las oraz plażę obleganą w sezonie wakacyjnym przez turystów, którzy pozostawili po sobie ogromną ilość śmieci. W ramach podziękowania za tak wspaniałą pomoc Pan Tomasz Jarzyński Bosman Portu Borki zorganizował dla młodzieży ognisko z pysznymi kiełbaskami :) W trakcie sprzątania uczniowie uzbierali worek nakrętek, który zostanie przekazany na akcję zbiórki korków na leczenie Zosi Bigos. Przystań Borki również bierze udział w tej akcji. Po udanym poranku pełnym pożytecznej pracy, klasa zorganizowała sesje plenerowe pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych Pani Joanny Goździk i Pana Dariusza Kubryna. 

Efekty wykonanych sesji ujrzycie już wkrótce:)

 

 

Uczniowie z klas 3FoF i 3G wraz z wychowawcami wzięli udział w 27 edycji akcji „Sprzątanie Świata”, która przebiegała pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Każdy z nas może przyczynić się do poprawy stanu środowiska odpowiedzialnie segregując odpady w gospodarstwach domowych. Zwracajmy również uwagę na oznakowania opakowań np. do przechowywania żywności stosujmy opakowania oznaczone cyfrą 2 (HDPE) oraz 5 (PP) - pozostałe plastiki można oddać do recyklingu. Nie używajmy ponownie butelek typu PET. Nie podgrzewajmy w mikrofalówce żywności w opakowaniach zawierających bisfenol (grupa 7), do takich opakowań nie wlewajmy gorących płynów ani nie zmywajmy ich w zmywarce.

20 września przedstawiciele klasy 1FN i 1FoF z ZSP nr 6 im. Stanisława Wyspiańskiego wzięli udział w akcji ,,Sprzątanie Świata’’. Wolontariusze posprzątali ulice Dworcową i Suchą. Akcja miała na celu poprawienie stanu naturalnego środowiska miasta oraz kształcenie postaw i świadomości ekologicznej.

 Akcja edukacyjna „Święto Ziemi” - 7.12.2018_5

7. grudnia 2018 w naszej szkole miała miejsce wyjątkowa ekologiczna akcja edukacyjna zatytułowana „Święto Ziemi”. Inspiracją dla tego typu działania był obecnie odbywający się w Katowicach szczyt klimatyczny ONZ – COP24. W programie mini konferencji przewidziano prezentację „Raport o stanie Ziemi” przygotowaną przez p. Annę Marię Jurewicz, prelekcję aktywisty Stowarzyszenia Otwarte Klatki – pana Antoniego Lorenca, oraz panel dyskusyjny, w trakcie którego odpowiadano na pytania zadawane przez uczniów. Po części wykładowej otwarto wystawę poplenerową „Inowłódz 2018” w szkolnej galerii Wyspa, a także zaproszono uczniów i nauczycieli na wegański poczęstunek, który wszystkim bardzo smakował. Przygotowane dania zniknęły z półmisków w mgnieniu oka. W międzyczasie na szkolnym korytarzu odbywał się kiermasz na rzecz podopiecznych piotrkowskiej Fundacji Miasto Kotów, na którym uczniowie i nauczyciele mogli zakupić m.in. książki, artykuły papiernicze, przybory plastyczne, kubki, biżuterię oraz ekologiczne mydełka, wykonane własnoręcznie przez uczennicę klasy 4 LP – Łucję Jędrzejczak. Uzbierana kwota 625 zł wspomoże działania Fundacji w zakresie zapobiegania bezdomności kotów, leczenia chorych podopiecznych oraz wspierania kotów wolno żyjących, które są ustawowo chronione i jesteśmy zobowiązani im pomagać, szczególnie zimą. W przygotowanie wydarzenia włączyli się uczniowie klas Liceum Plastycznego, szczególnie klasy 1LP i 2LP.

Pomysłodawcami oraz organizatorami akcji były panie Anna Maria Jurewicz oraz Joanna Mulawa. Pani Anna Kunka-Kawełczyk przygotowała wystawę poplenerową, a pan Adam Tataradziński zadbał o odpowiednie nagłośnienie sali w czasie prelekcji.

 

25. edycja akcji „Sprzątanie świata”_23

Kolejny raz wzięliśmy czynny udział w akcji „Sprzątanie świata”, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Akcja segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas 1FoF i 2FoF pod kierunkiem pana Marcina Przybyłkowicza i pana Wojciecha Wojciechowskiego. Tegoroczną jubileuszową edycję zorganizowano by wspomóc selektywną zbiórkę odpadów. Surowców naturalnych ubywa, a śmieci są kopalnią zasobów do ponownego wykorzystania. Już w tym roku każda gmina w Polsce musi wykazać się recyklingiem na poziomie 30%, a w roku 2020 wymagany jest poziom 50%. Warto segregować odpady nie tylko dla osiągnięcia tych wskaźników, ale przede wszystkim dla zachowania piękna naszej planety. Każdy z nas może przyłączyć się do działań na rzecz środowiska. Wystarczy wyrzucić śmieć do odpowiedniego pojemnika, wziąć udział w akcji zbiórki plastikowych korków, czy kartoników od herbat Lipton. Obie zbiórki trwają w naszej szkole cały rok, a ich koordynatorem jest pedagog szkolny.

Fotorelacja: Martyna Ruś, Natalia Stańczyk, Julia Wysmyk – 2FoF

15 września uczniowie z klasy 3Fo oraz nauczyciele pani Joanna Kobyłecka i pan Sebastian Fajfer wzięli udział w akcji Sprzątanie świata pod hasłem „Nie ma śmieci - są surowce!”. Ta najpowszechniejsza światowa akcja na rzecz poszanowania środowiska w Polsce odbywa się po raz 24. Celem tegorocznej edycji jest zwrócenie uwagi, na to że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Choć segregacja odpadów staje się coraz powszechniejsza nadal wiele z nich znajduje się wzdłuż poboczy dróg, na nieużytkach, czy w lasach i psuje estetykę środowiska. Akcja ma na celu zmianę postrzegania śmieci jako czegoś niepotrzebnego i nie nadającego się do wykorzystania. Wolontariusze posprzątali teren wzdłuż ulicy Dworcowej, Suchej aż do rzeki Wolbórki wypełniając worki śmieciami, wśród których znalazło się wiele surowców wtórnych. Ilość zebranych odpadów nadających się do ponownego wykorzystania świadczy, że potrzebne są społeczne akcje uświadamiające ludzi jak segregować odpady i w jakim celu należy to robić.

Foto: Nikodem Brzeski, klasa 3Fo

 

Ekologiczna Gra Turystyczna_1

W dniach od 17 do 28 listopada uczniowie klasy 2LP brali udział w Ekologicznej Grze Turystycznej, zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Powiatu Tomaszowskiego w ramach zadania pt. „Rajd pieszy z elementami gry turystycznej” finansowanego z budżetu Powiatu Tomaszowskiego. Pierwszy etap gry odbywał się za pośrednictwem platformy internetowej, na której udostępniano artykuły ekologiczne oraz zadania do wykonania. Uczniowie brali udział w konkursach np. na imię dla animowanego przewodnika po grze, na kreatywny strój ekologiczny oraz na spot informacyjny zachęcający do codziennego dbania o środowisko i czystość wód Zalewu Sulejowskiego. W dniu 28 listopada nastąpiło podsumowanie tygodniowych zmagań. Uczestnicy stawili się w punkcie startu na Placu Kościuszki. Następnie odebrali instrukcje, identyfikatory, regulamin, opis zasad, karty gry, mapę z jej trasą i stacjami. W oparciu o wskazówki uczniowie wykonywali zadania i zdobywali kolejne stacje. Każde poprawnie wykonane zadanie było wskazówką do kolejnego. Uroczyste podsumowanie zmagań odbyło się w Starostwie Powiatowym. Wszystkie szkoły biorące udział w projekcie otrzymały projektory multimedialne.

Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Sonia Brocka, Aleksandra Bubis, Dominika Górzyńska, Ewelina Gross, Aleksandra Jaskulska, Aleksandra Jastrzębska, Szymon Kacprzyk, Oliwia Polus, Magdalena Staruch, Wiktoria Wojciechowska. Opiekunami podczas gry byli: p. Joanna Kobyłecka (etap pierwszy) i p. Paweł Godala (etap drugi).

 Sprzątanie Świata z klasą 1F_1

 

16 września br. uczennice z klasy 1F wzięły udział w kolejnej odsłonie ogólnopolskiej kampanii „Sprzątanie Świata”. Tegoroczna akcja, pod hasłem „Podaj dalej ... Drugie życie odpadów”, zwróciła uwagę na potrzebę selektywnej zbiórki śmieci. Uświadomiła, że niektóre przedmioty nie muszą być jednorazowe i nadają się do ponownego wykorzystania. Wolontariuszki wraz z opiekunami posprzątały teren leżący w okolicy rzeki Wolbórki, ulic Spalskiej, Suchej i Białobrzeskiej.

 

Oprawę fotograficzną zapewniły uczennice klasy 3Fo: Patrycja Przybysz i Ania Sowik.