Nasza mobilność w ramach projektu nr: 2022-1-PL01-KA121-VET-000055099

Zakończyła się mobilność w ramach projektu nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000055099, realizowanego w ramach Akredytacji Erasmusa nr 2021-PL01-KA120-VET-000047346, na zasadach Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, w ramach którego 28 uczniów naszej placówki odbyło swoje praktyki we Włoszech, w dniach 3-14.10.2022 r.

Projekt dedykowany był dla 28 uczniów kształcących się w dziedzinie technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik fotografii i multimediów, technik usług fryzjerskich oraz plastyk. Do udziału w projekcie zostali wybrani uczniowie, którzy pomyślnie przeszli proces rekrutacji. Nabór miał charakter dobrowolny – oparty na zgłoszeniach do udziału w mobilności.

Rekrutacja do projektu uwzględniała zasady równych szans, w tym zasady równości płci oraz wyrównywania szans. Uczestnicy zostali wybrani na podstawie weryfikacji składanych Formularzy zgłoszeniowych, ocenianych zgodnie z zasadami Regulaminu Rekrutacji przygotowanego przez powołaną Komisję rekrutacyjną.

W ramach projektu nasi podopieczni rozwinęli swoje umiejętności zawodowe, językowe oraz społeczne, podczas zajęć praktycznych jak i programu kulturowego. Było to niezwykle ważne doświadczenie dla naszej młodzieży jak i opiekunów, ponieważ oprócz rozwoju swojej wiedzy i kompetencji mieli możliwość poznania innego kraju, jego kultury i tradycji. Praktyki przyniosły wiele wspaniałych wspomnień i przeżyć naszej grupie.

Projekt nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000055099

 
 
13-14.10.2022 / praktyki zawodowe / Włochy
Ach, co to był za… wyjazd! Ostatnie 2 dni za nami, a nasza wielka włoska przygoda dobiegła końca. Niestety – chciałoby się powiedzieć, ale nie ma co płakać, bo zdecydowanie wracamy do szkoły w pełni naładowani pozytywną energią! Ogrom doświadczeń, mnóstwo pięknych miejsc, nowe umiejętności, poznani ludzie, zdobyte wyróżnienia, a wszystko na setkach fantastycznych zdjęć, które będziemy wykorzystywać w kolejnych miesiącach do promocji projektu i upowszechniania jego rezultatów.
Całości w piątek dopełniło podsumowanie procesu rozwoju wspólnie z opiekunami i mentorami, ewaluacja mobilności i ceremonia zakończenia z wręczeniem certyfikatów ukończenia zagranicznych praktyk zawodowych.
A kto nie śledził nas na bieżąco, zapraszamy do przejrzenia wszystkich postów z wyjazdu naszej grupy do Włoch, gdzie krok po kroku relacjonowany był realizowany w dniach 03-14.10.2022 program.
Grazie per tutto e per tutti!

 

12.10.2022 / praktyki zawodowe / Włochy

Kolejny dzień praktyk za nami, czyli dalsza praca nad projektami oraz w salonach fryzjerskich. Za nami również krótka wycieczka krajoznawcza do Arqua Petrarca - do pobliskiej manufaktury oliwy z oliwek a w niej zapoznanie z procesem jej produkcji oraz degustacja. Było pysznie!

 

11.10.2022 / praktyki zawodowe / Włochy
Kolejny dzień praktyk za nami, w programie plastyków portrety/karykatury, a także sesja zdjęciowa pod okiem profesjonalistów z modelami przygotowanymi przez naszych fryzjerow! Graficy również się nie nudzili tworząc gify oraz animacje!
 
 
10.10.2022 / praktyki zawodowe / Włochy
Szybko zleciał naszym uczniom ten weekend, a teraz pora wziąć się za robotę!
Graficy i Plastycy od początku poświęcili się dalszym pracom na swoimi projektami graficznymi zleconymi przez mentorów. Na koniec dnia odbyła się prezentacja przygotowanych propozycji oraz podejmowane były decyzje nad którymi z nich prace będą trwały nadal. Fotografowie i Fryzjerzy realizowali z kolei wspólny projekt przygotowywany przez 3 firmy, w ramach którego przygotowywali i pokazywali pokaz „Fashion” z kilkoma motywami przewodnimi. Grupa fryzjerska przygotowywała modelki, natomiast grupa foto odpowiadała za plan i scenerię zdjęciową oraz za obsługę foto całego przedsięwzięcia. Jutro czeka ich także jego druga część, na którą czekamy z niecierpliwością.
  
 

 

09.10.2022 / program kulturowy / Włochy
Zanim się obejrzeliśmy, a już minął tydzień odkąd nasi uczniowie są we Włoszech. Czas leci, a oni nie ustają w wysiłkach, żeby jak najlepiej wykorzystać ten czas – udało się nawet odwołać zapowiadany w prognozach deszcz!  Dzięki temu, w pełnym słońcu i z uśmiechami na twarzy możliwe było podbicie kolejnego włoskiego miasta, a tym razem wybór padł na Wenecję! Rejsy wodną taksówką, 2-godzinny spacer po mieście z przewodnikiem, sesje zdjęciowe w punktach widokowych i najważniejszych częściach miasta, to tylko część atrakcji, które udało się zaliczyć. Więcej na zdjęciach, a zobaczyć na nich – oprócz naszych uczestników, Plac i Bazylikę Św. Marka, Campanile, Pałac Dożów Canale Grande, Most Rialto czy też Teatro la Fenice.
Cóż to był za weekend!
 
 
08.10.2022 / program kulturowy / Włochy
I wystartowali! Żeby wyrobić 120%, mimo weekendu, nasza grupa ruszyła z hotelu już o 08.00, żeby o 10.00 zameldować się w miejscowości Sirmione, leżącej nad największym jeziorem we Włoszech – nad Gardą. Tam spędzili 2 godziny, podczas których mieli okazję spróbować prawdziwych włoskich lodów, które sprzedawane są w naprawdę okazałych porcjach, a także poznać bliżej to urokliwe miasteczko, spacerując, robiąc zdjęcia i podziwiając przepiękne widoki. Następnie grupa udała się do Werony, gdzie za sprawą fantastycznej włoskiej pizzy nabrała sił, aby przez kolejne godziny, w towarzystwie przewodnika, spacerować i podziwiać najważniejsze punkty miasta. I tak dotarli m.in. do Areny i Piazza Bra, Piazza delle Erbe, pomnika Dantego, grobowców rodu Scaligierich, domu, balkonu i rzeźby Julii, tarasów widokowych przy Santuario della Madonna di Lourdes, aż wreszcie skończyli przy Ponte Pietra, czyli Kamiennym Moście. Ciężko wyobrazić sobie, że w 1 dzień można by zrobić więcej :)
A to nie koniec wrażeń w ten weekend… bo już jutro Wenecja!
 
06.10.2022 / praktyki zawodowe / Włochy
Powoli zbliżamy się do końca pierwszego tygodnia praktyk. Ale nie ustajemy w wysiłkach na naszych włoskich praktykach zawodowych, pracując w ramach obowiązków przypisanych dla każdego z 4 zawodów. Stąd też nie zabrakło sesji fotograficznych (tym razem w terenie – w miejscowości Chioggia, a kilka z efektów pracy znajduje się wśród załączonych zdjęć), zabiegów fryzjerskich, jak i finalizacji oraz tworzenia kolejnych projektów graficznych, do których inspiracji nasi Plastycy poszukiwali m.in. we włoskiej architekturze!
Za naszą grupą także kolejna popołudniowa wycieczka wchodząca w skład programu edukacyjno-kulturowego! Tym razem uczniowie udali się do Padwy, gdzie pod opieką licencjonowanego przewodnika odwiedzili główny plac – Prato della Vale czy też Bazylikę Św. Antoniego. Zdobyli wiele nowych informacji, poznali klimat tego miasta – tak z historycznego, jak i teraźniejszego punktu widzenia.
Jutro piątek, a jak wszystkim wiadomo – piątek to weekendu początek :) Jeszcze jeden dzień pracy i uderzamy w weekend, podczas którego na naszych uczniów czekają Werona i Wenecja!

Prace wykonane przez uczniów ZSP6 w trakcie praktyk zawodowych we Włoszech. Zachęcamy do oglądania!

 
05.10.2022 / praktyki zawodowe / Włochy
Za nami kolejny dzień we Włoszech!
Nasi uczniowie działają pełną parą, zdobywając nowe doświadczenie i coraz bardziej przekonując do siebie włoskich mentorów, którzy przydzielają im kolejne zadania. 
Nasi fotografowie prężnie działali przy organizacji i realizacji sesji zdjęciowych, ale tym razem do martwej natury dołączyły takie postaci, które odpowiednio oświetlone zmieniały każdorazowo swój charakter. Praca pod wprawnym okiem Pana Sergio na pewno przyda się w kontekście zbliżających się egzaminów zawodowych 😉
Fryzjerzy kontynuowali pracę w salonach fryzjerskich w Padwie oraz w Caselle di Selvazzano, gdzie asystowali w wykonywaniu różnych zabiegów, otrzymując także kolejne samodzielne zadania, obsługując klientki obu salonów oraz zapoznając się z całą paletą używanych we Włoszech narzędzi fryzjerskich.
Graficy i plastycy doprowadzali do końca swoje wstępne projekty dywanów na zlecenie firmy Mollaian Trade, pobudzając nawzajem swoją kreatywność i odkrywając często nowe pokłady nieograniczonej wyobraźni, która w obu tych zawodach stanowi bardzo cenny kapitał 😉
A w czasie wolnym? Spacery po Abano Terme oraz pierwszy wypad na basen!
Jest świetnie, a już jutro kolejne emocje i nowe doświadczenia! Więcej informacji i zdjęć już wkrótce :)