joomplu:20706
{joomplucat:1371 limit=6|columns=3|ordering=random}

Pamiętną datą dla kierunku "technik fotografii i multimediów" jest data 6 czerwca 2018r., gdyż o godz. 17.00 w Kawiarni Artystycznej Sploty w Tomaszowie Maz. odbył się wernisaż prac pt.: “Pseudourbex” Magdaleny Kalinowskiej - uczennicy z klasy 3Fo Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, która jak sama mówi:

“Eksploracją” w dużym cudzysłowie interesowałam się już w wieku sześciu, może siedmiu lat. Za cel obrałam sobie nieogrodzoną część budynku zwanego w okolicy suszarnią. Mówiąc szczerze, nie było tam nic do oglądania – jedno pomieszczenie, gdzie dotarli już graficiarze. Było tam jednak kilka poziomów, dwie lub rury wystające ze ściany i trochę wyrzuconych przez ludzi mebli. Dla siedmioletniego dziecka to w zupełności wystarczyło, by wsiąknąć na kilka godzin, a tymczasem rodzice się martwią… Cóż, ciekawość  od zawsze jest nieodłącznym elementem natury ludzkiej, a już na pewno dziecięcej.

Wernisaż odwiedziła Naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie pani Beata Stańczyk, Dyrekcja ZSP6 pani Magdalena Fałek oraz pani Kamila Mosiężnik, nauczyciele technikum, przyjaciele i rodzina Magdy oraz sympatycy Tomaszowa i amatorzy fotografii. Atmosfera twórczej dyskusji unosiła się tego pięknego popołudnia w Splotach i udzielała się odwiedzającym bardzo mocno. Magda opowiadała o swoich pracach, bo kadry nie są jednoznaczne - miejsca dla niektórych z dawnych lat świetności już nie przypominają tętniących życiem i przemysłem fabryk - to ruiny czy pustostany zamieszkałe przez osoby bezdomne. Wiadomo, że fotografia wymaga poświęceń i zaangażowania, często jest to niebezpieczne hobby. Magda z racji bezpieczeństwa nie eksploruje miejsc sama:

[…] Przyjaciel, który wcześniej pomógł mi powrócić do urban-exploringu, towarzyszył mi w odkrywaniu tajemnic skrywanych w upadających murach przemysłowych zabudowań. Śmiało mogę nazwać go współautorem wystawy; bowiem bez jego zaangażowania i motywacji fotografie które nas otaczają, prawdopodobnie nigdy by nie powstały. Myślę, że znaczna część honorów należy się właśnie jemu […] tym eksplorerem/towarzyszem jest Michał Madej.

Słów uznania i gratulacji dla Magdy nie było końca, natomiast sama autorka również podziękowała od siebie:

“Chciałabym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy: panu Dariuszowi Kubrynowi, który przekazywał mi swoją wiedzę, tym samym poprawiając jakość obrazów i włożył w organizację wystawy wiele trudu. Michałowi Madejowi, który pomógł mi wrócić do pasji z dzieciństwa i dzielnie towarzyszy mi w eksploracjach; Państwu Katarzynie i Mirosławowi Bernackim, właścicielom tak wspaniałego miejsca jak Sploty, gdzie można nabyć doskonałą kawę, ale i poobcować że sztuką a także moim znajomym i bliskim, którzy dzielnie we mnie wierzyli i są tutaj z nami. Dziękuję również wszystkim, którzy przyszli na mój wernisaż. Jako, że jest to mój debiut, jest to dla mnie naprawdę motywujące.”

Wystawę 28 zdjęć można oglądać w Galerii Sploty - Kawiarnia Artystyczna przy ulicy Mościckiego 34/36 jeszcze przez 2 miesiące. Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji z wystawy “upadłej w czasie i przysypanej kurzem” wykonanej przez Patrycję Skolik z klasy 1 fototechnicznej.