joomplu:21946

W dniu 13 listopada uczniowie ZSP nr 6 uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Głównym celem wyjazdu było obejrzenie wstawy prezentującej twórczość Patrona naszej szkoły – Stanisława Wyspiańskiego, znajdującej się w Muzeum Narodowym. Wystawa zrobiła ogromne wrażenie na młodzieży. Uczniowie obejrzeli dzieła artysty z różnych dziedzin sztuki m.in. projekty witraży do okien katedry krakowskiej, szkice z czasów szkolnych, projekty scenograficzne i typograficzne a także portrety i pejzaże oraz przedmioty rzemiosła artystycznego i rzeźby. Dzięki wystawie młodzież mogła przekonać się, jak wszechstronnym i utalentowanym człowiekiem był Patron naszej szkoły. Sprzyjająca słoneczna pogoda pozwoliła podziwiać witraże Bazyliki św. Franciszka z Asyżu, a w szczególności witraż „Bóg Ojciec” znajdujący się w zachodnim oknie nad chórem. Ponadto uczniowie zwiedzili najpiękniejsze zabytki miasta znajdujące się na regularnym, kwadratowym Rynku Głównym Krakowa m.in.: Sukiennice, Kościół Mariacki, kościół św. Wojciecha. Spacer uliczkami Krakowa pozwolił młodzieży poznać miejsce zamieszkania małego Stasia tj. kamienicę przy ul. Kanonicznej, w której ojciec artysty miał swoją pracownię rzeźbiarską. Uczestnicy wycieczki podziwiali również zespół budowli Zamku Królewskiego na Wawelu. Punktem kulminacyjnym wyjazdu było dotarcie do Kościoła o. Paulinów na Skałce, gdzie znajduje się Krypta Zasłużonych, w której od 1907 roku spoczywa także Stanisław Wyspiański. Wyjazd był dla wszystkich uczestników wspaniałą lekcją historii o Polsce oraz wybitnym artyście malarzu, jakim był nasz Patron.

Kierownik wycieczki: P. Godala

Przewodnik wycieczki: A. Tataradziński

Opiekunowie: A. Porczyk, M. Przybyłkowicz.

{joomplucat:1454 limit=6|columns=3|ordering=random}