Zdrowie

Prelekcje „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

6 marca uczniowie z klas 1LPa, 1Fo, 2Fo, 2G, 4FN, 4G, 4LP wzięli udział w prelekcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Spotkania poprowadziła pani Anna Gałka z Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz.

„Dlaczego zupka chińska na II śniadanie to kiepski pomysł?” – spotkanie z dietetykiem

W dniu 09.02.2023 odbyło się spotkanie z dietetykiem Kingą Gołaszewską z Projektu Zdrowie, który znajduje się w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Warszawskiej 15. Pani Kinga poprowadziła wykład dotyczący konsekwencji jedzenia zupek chińskich, a dokładnie „Dlaczego zupka chińska na II śniadanie to kiepski pomysł?”. Uczniowie zapoznali się m.in. z chemicznym składem tego „jedzenia” i jego wadami, poznali alternatywy drugiego śniadania, które mogą sami przygotować do szkoły oraz nauczyli się zasad korzystania z tzw. talerza zdrowia. 

Bardzo dziękujemy za ciekawe i pouczające spotkanie, które zorganizowała Pani Joanna Goździk.

Dorosłość bez próchnicy

01 lutego odbyła się prelekcja dr Adriana Tarnowskiego z projektu „Dorosłość bez próchnicy” dla uczniów szkoły. Spotkanie koordynowała p. Karolina Zbrożek.

Szkolenie z udzielania I pomocy przedmedycznej

W piątek 29.11.22r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym, które poprowadził pan Konrad Kowalczyk. Temat spotkania to: Podstawowe Zabiegi Resuscytacyjne i Automatyczna Defibrylacja Zewnętrzna. W zajęciach wzięły udział klasy: 1F, 1Fo, 1G, 1LPa, 1LPb, 2F, 2Fo,2G, 2LSP, 3FoF. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy oraz dowiedzieli się jak zachować w danej sytuacji. Spotkanie zostało zorganizowane przez panią Justynę Piątek – nauczyciela teoretycznych oraz praktycznych przedmiotów zawodowych.

Badania profilaktyczne z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków

Uczniowie i pracownicy naszej szkoły skorzystali z bezpłatnych pomiarów ciśnienia krwi i zawartości glukozy we krwi, które przeprowadzono we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków Koło nr 1 w Tomaszowie Maz. Bardzo dziękujemy za odwiedziny! Zdjęcia: Wiktoria Lejman.

Spotkanie z dietetykiem

W dniu 14.11.2022r. gościliśmy w naszej szkole dietetyk panią Kingę Gołaszewską z Centrum Dietetycznego Naturhouse w C.H. TOMAX. Tematem pierwszej części spotkania była „Ciało pozytywność” i w tej prelekcji uczestnikami byli uczniowie kl.4FoN oraz 4GN. W drugiej części spotkania omawiano zasadę 80 do 20 w odżywianiu. Spotkanie odbyło się w formie prezentacji oraz warsztatów, podczas których pani dietetyk przygotowywała koktajle nie zawierające cukru, bogate w witaminy, sprzyjające naszemu zdrowiu. Każdy z uczniów mógł skosztować pysznego zielonego koktajli. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej i dowiedzieli się, że spożywanie zalecanych w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej różnorodnych produktów spożywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz codzienna aktywność fizyczna są kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Zajęcia z profilaktyki raka piersi

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W tym szczególnym okresie podejmujemy tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi, dlatego też w szkole zorganizowano prelekcję połączoną z warsztatami dotyczącymi profilaktyki raka piersi. Zajęcia, dla uczniów z klas 1Fo, 2F i 2Fo, poprowadziły: pani Elżbieta Gałek i pani Alina Pietrzyk z Tomaszowskiego Stowarzyszenia Amazonek. Uczniowie poznali historię powstania i zasady działania stowarzyszenia, przyczyny powstawania raka piersi, objawy, zasady leczenia oraz przećwiczyli sposób samobadania na fantomach. Uświadamiano jak wielkie znaczenie ma profilaktyka i comiesięczna samokontrola piersi, gdyż wczesne wykrycie zmian daje większe szanse na pełne wyleczenie. Podczas przerw uczennice z klasy 1Fo rozprowadzały wśród młodzieży i pracowników szkoły różowe wstążeczki, które są międzynarodowym symbolem używanym przez ludzi, firmy i organizacje, oznaczającym walkę z rakiem piersi. Spotkanie koordynowały: pani Joanna Kobyłecka i pani Kinga Remisz-Szewczyk. Zdjęcia: Zuzanna Urbaszek i Natalia Ostrowska.

Różowa Skrzyneczka

W damskich toaletach zawisły Różowe Skrzyneczki zakupione od fundacji, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji. Zasada działania: „Jeśli potrzebujesz weź, jeśli masz nadmiar, dołóż”. Dziękujemy Radzie Rodziców ZSP nr 6 za wsparcie inicjatywy 🙂