Zdrowie

Zaburzenia odżywiania – spotkanie z dietetykiem

W dniu 29.04.2024 r. zajęcia dla klas: 3 Fo, 2 Fo, 1 F, 2 F, 2 LSPa, 2 LSPb i 3 LSP przeprowadziła pani Kinga Gołaszewska specjalista z zakresu dietetyki klinicznej, psychodietetyki oraz redukcji masy ciała. Tematem zajęć były zaburzenia odżywiania. Szczególną uwagą objęliśmy anoreksję oraz bulimię. Uczniowie mogli zapoznać się ze szczegółowymi objawami obu chorób, ale przede wszystkim jak im zapobiegać i gdzie zgłosić się w momencie zauważenia u siebie lub kolegów i koleżanek niepokojących objawów. Mamy nadzieję, że zajęcia zabezpieczą naszą młodzież przed korzystaniem z restrykcyjnych i niezdrowych diet oraz zwrócą uwagę, że nie każda młoda osoba musi się odchudzać szczególnie jeśli jest „modna dieta”. Z pomocy dietetycznej pani Kingi możecie skorzystać na ul. Warszawskiej 15 w Tomaszowie Mazowieckim. Spotkanie zorganizowała pani Joanna Goździk.

Jak przygotować mózg do matury?

Młodzież naszej szkoły wysłuchała wykładu dr hab. Mariusza Jędrzejko z Akademii Piotrkowskiej na temat działania mózgu i zasad, których spełnienie umożliwi lepsze przygotowanie się do egzaminu maturalnego oraz naukę.

Wybierz życie – Pierwszy krok

Na lekcjach biologii w klasach trzecich jest realizowany program edukacyjny z zakresu profilaktyki zakażeń HPV i raka szyjki macicy „Wybierz życie – Pierwszy krok”. Jego podstawowym celem jest zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu, kształtowanie świadomości na temat czynników zwiększających ryzyko raka szyjki macicy oraz motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie. Przed przystąpieniem do lekcji uczniowie wypełnili ankietę online by określić poziom swojej wiedzy z zakresu omawianego tematu.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją podczas przerw międzylekcyjnych młodzież zmierzyła się z faktami i mitami na temat depresji. Uczniowie podawali także swoje skojarzenia z chorobą. Akcję zorganizowano by upowszechniać wiedzę na temat depresji i zachęcać do zadbania o zdrowie psychiczne.

Wariactwa dorastania

Młodzież z klas 1F, 1Fo, 2F, 3F wzięła udział w przedstawieniu profilaktycznym „Wariactwa dorastania” Młodzieżowego Teatru ds. Ciężkich w reżyserii p. Janusza Dziubałtowskiego.

Badania profilaktyczne

Uczniowie i pracownicy naszej szkoły skorzystali z bezpłatnych pomiarów ciśnienia krwi i zawartości glukozy we krwi, które przeprowadzono we współpracy z Stowarzyszeniem Diabetyków Koło nr 1 w Tomaszowie Maz.

Spotkanie z dietetykiem nt. energetyków

Młodzież z klas 1f, 1fo, 3f, 3fo, 3lsp wzięła udział w zajęciach „Dozwolone od lat 18 – energetyki, czyli dlaczego serwujesz sobie złamania kości pijąc napoje gazowane?”, które poprowadziła dietetyk p. Kinga Gołaszewska. Podczas spotkania omówiono przyczyny sięgania po energetyki oraz następstwa zdrowotne wynikające ze spożywania napojów tego typu. Uczestnicy biorący udział w zajęciach otrzymali również zaproszenia na bezpłatne konsultacje i bilanse składu ciała do gabinetu Pani Kingi – Projekt Zdrowie, ul. Warszawska 15 w Tomaszowie Maz. Spotkanie koordynowała p. Joanna Goździk. Zdjęcia: Zuzanna Urbaszek.

Spotkanie z dietetykiem

W dniu 17.10.2023r. gościliśmy dietetyka panią Kingę Gołaszewską, prowadzącą gabinet Projekt Zdrowie w Tomaszowie Maz. W pierwszej części spotkania odbyła się prelekcja „Ciałopozytywność” dla uczniów klas 1F, 1G i 1LSPb. Następnie omówiono zasadę 80 do 20 w odżywianiu. Spotkanie odbyło się w formie prezentacji oraz warsztatów, podczas których pani dietetyk przygotowywała koktajle nie zawierające cukru, bogate w witaminy sprzyjające naszemu zdrowiu. Każdy z uczniów mógł skosztować pysznego zielonego koktajlu. Młodzież poszerzyła swoją wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej i dowiedziała się, że spożywanie zalecanych w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej różnorodnych produktów spożywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz codzienna aktywność fizyczna są kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia. Spotkanie zorganizowała p. Justyna Piątek. Zdjęcia: Zuzanna Urbaszek, Wiktoria Lejman.

Wariactwa dorastania

Uczniowie z klasy 2LSPa wraz z wychowawcą wzięli udział w premierze spektaklu profilaktycznego „Wariactwa Dorastania” w wykonaniu Młodzieżowego Teatru ds. Ciężkich w Tomaszowie Mazowieckim w reżyserii Janusza Dziubałtowskiego. Warto zobaczyć!

W służbie prawu

Nasza szkoła wzięła udział w programie „W SŁUŻBIE PRAWU”, głównym celem spotkania jest realizacja zadań z zakresu edukacji prawnej mającej na celu podniesienie poziomu świadomości prawnej oraz przeciwdziałanie przestępczości wśród młodzieży. Dziękujemy i zapraszamy ponownie. Spotkanie zorganizowała: Monika Sarwińska.

„Wpływ mikrobioty jelitowej i jej modyfikacji na zdrowie człowieka”

W dniu 21.04.2023 uczniowie klas 1-4 naszej szkoły mieli okazję wysłuchać niezwykle ciekawego i pouczającego wykładu na temat: „Wpływu mikrobioty jelitowej i jej modyfikacji na zdrowie człowieka”. Prelekcję wygłosiła Pani dr hab. inż. prof. UPL Karolina Wójciak, Prodziekan ds. studenckich i dydaktyki na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Spotkanie zorganizowała i koordynowała Pani Agnieszka Makowska. Fotorelację z wykładu wykonała uczennica klasy 4FoF, Weronika Łysakowska.

Prelekcje „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

6 marca uczniowie z klas 1LPa, 1Fo, 2Fo, 2G, 4FN, 4G, 4LP wzięli udział w prelekcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Spotkania poprowadziła pani Anna Gałka z Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz.

„Dlaczego zupka chińska na II śniadanie to kiepski pomysł?” – spotkanie z dietetykiem

W dniu 09.02.2023 odbyło się spotkanie z dietetykiem Kingą Gołaszewską z Projektu Zdrowie, który znajduje się w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Warszawskiej 15. Pani Kinga poprowadziła wykład dotyczący konsekwencji jedzenia zupek chińskich, a dokładnie „Dlaczego zupka chińska na II śniadanie to kiepski pomysł?”. Uczniowie zapoznali się m.in. z chemicznym składem tego „jedzenia” i jego wadami, poznali alternatywy drugiego śniadania, które mogą sami przygotować do szkoły oraz nauczyli się zasad korzystania z tzw. talerza zdrowia. 

Bardzo dziękujemy za ciekawe i pouczające spotkanie, które zorganizowała Pani Joanna Goździk.

Dorosłość bez próchnicy

01 lutego odbyła się prelekcja dr Adriana Tarnowskiego z projektu „Dorosłość bez próchnicy” dla uczniów szkoły. Spotkanie koordynowała p. Karolina Zbrożek. Młodzież objęta projektem otrzymała również szczoteczki i pasty do zębów.

Szkolenie z udzielania I pomocy przedmedycznej

W piątek 29.11.22r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym, które poprowadził pan Konrad Kowalczyk. Temat spotkania to: Podstawowe Zabiegi Resuscytacyjne i Automatyczna Defibrylacja Zewnętrzna. W zajęciach wzięły udział klasy: 1F, 1Fo, 1G, 1LPa, 1LPb, 2F, 2Fo,2G, 2LSP, 3FoF. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy oraz dowiedzieli się jak zachować w danej sytuacji. Spotkanie zostało zorganizowane przez panią Justynę Piątek – nauczyciela teoretycznych oraz praktycznych przedmiotów zawodowych.

Badania profilaktyczne z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków

Uczniowie i pracownicy naszej szkoły skorzystali z bezpłatnych pomiarów ciśnienia krwi i zawartości glukozy we krwi, które przeprowadzono we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków Koło nr 1 w Tomaszowie Maz. Bardzo dziękujemy za odwiedziny! Zdjęcia: Wiktoria Lejman.

Spotkanie z dietetykiem

W dniu 14.11.2022r. gościliśmy w naszej szkole dietetyk panią Kingę Gołaszewską z Centrum Dietetycznego Naturhouse w C.H. TOMAX. Tematem pierwszej części spotkania była „Ciało pozytywność” i w tej prelekcji uczestnikami byli uczniowie kl.4FoN oraz 4GN. W drugiej części spotkania omawiano zasadę 80 do 20 w odżywianiu. Spotkanie odbyło się w formie prezentacji oraz warsztatów, podczas których pani dietetyk przygotowywała koktajle nie zawierające cukru, bogate w witaminy, sprzyjające naszemu zdrowiu. Każdy z uczniów mógł skosztować pysznego zielonego koktajli. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej i dowiedzieli się, że spożywanie zalecanych w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej różnorodnych produktów spożywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz codzienna aktywność fizyczna są kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Zajęcia z profilaktyki raka piersi

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W tym szczególnym okresie podejmujemy tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi, dlatego też w szkole zorganizowano prelekcję połączoną z warsztatami dotyczącymi profilaktyki raka piersi. Zajęcia, dla uczniów z klas 1Fo, 2F i 2Fo, poprowadziły: pani Elżbieta Gałek i pani Alina Pietrzyk z Tomaszowskiego Stowarzyszenia Amazonek. Uczniowie poznali historię powstania i zasady działania stowarzyszenia, przyczyny powstawania raka piersi, objawy, zasady leczenia oraz przećwiczyli sposób samobadania na fantomach. Uświadamiano jak wielkie znaczenie ma profilaktyka i comiesięczna samokontrola piersi, gdyż wczesne wykrycie zmian daje większe szanse na pełne wyleczenie. Podczas przerw uczennice z klasy 1Fo rozprowadzały wśród młodzieży i pracowników szkoły różowe wstążeczki, które są międzynarodowym symbolem używanym przez ludzi, firmy i organizacje, oznaczającym walkę z rakiem piersi. Spotkanie koordynowały: pani Joanna Kobyłecka i pani Kinga Remisz-Szewczyk. Zdjęcia: Zuzanna Urbaszek i Natalia Ostrowska.

Różowa Skrzyneczka

W damskich toaletach zawisły Różowe Skrzyneczki zakupione od fundacji, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji. Zasada działania: „Jeśli potrzebujesz weź, jeśli masz nadmiar, dołóż”. Dziękujemy Radzie Rodziców ZSP nr 6 za wsparcie inicjatywy 🙂